"Türkiye SU-57 uçaklarının alınmasında da S-400`deki gibi kararlı davranacak" - Azerbaycanlı Albay

“Türkiye ve ABD arasındaki gerginliğin Türkiye`nin NATO`dan ayrılması ile sonuçlanacağını zannetmiyorum”

Şair Ramaldanov

Bu fikirleri YeniÇağ`a açıklamasında Türkiye`nin NATO`nun F-35 program ortaklığından çıkarılması kararının olasılıklarını değerlendiren Yedek Albay Şair Ramaldanov söyledi.

Albayın fikrine göre, hakkında konuşulan bu prosedür jeopolitik çelişkilerin sonucu:

“NATO, hava savunma sistemlerinin alınması için Türkiye`ye şart koşsa da Türkiye bu şartları kabul etmedi. Sonuçda kendi hava sahasını güvenli kılmak için kararlı davranan Türkiye Rusya`yla iş birliğine gitti. Bunun Türkiye`nin siyasi ortama uygun attığı doğru adım olduğunu düşünüyorum. Kardeş ülke bununla bağımsız siyaset yürüttüğünü, onunla zor kullanarak konuşulmayacağını gösterdi. Türkiye bu kararıyla hem de söyledi ki Türkiye bir müttefik gibi NATO`ya lazım değilse, NATO ve ABD de Türkiye`ye lazım değil.”

Ramaldanov, Türkiye`nin F-35 program ortaklığından çıkarılmasının Washington`un Ankara`ya baskı siyasetinin devamı gibi nitelendirdi:

“Türkiye, F-35`leri almak için her hangi bir şart koşulacağı taktirde Rusya`dan SU-57 uçaklarını alacağını söylemişti. Ankara bununla bağımsız siyaset yürüttüğünü gösterdi. Fakat Türkiye ve ABD arasındaki gerginliğin Türkiye`nin NATO`dan ayrılması ile sonuçlanacağını zannetmiyorum.

ABD`nin kendi iradesine karşı direnişle karşılaştığında yürüttüğü siyasetten taviz verdiğinin defalarca şahidi olduk. Bunu Güney Kore, Suriye, İran ve Irak politikalarında görmüştük.

Türkiye Silahlı Kuvvetleri profesyonel bir ordu ve NATO`nun önemli operasyonları TSK`nın katılımı olmadan gerçekleştirilmiyor. Buna göre de şimdiki gerginliğin geçici olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye SU-57 uçaklarının alınmasında da S-400`deki gibi kararlı davranacak. SU-57`lerin F-35`lerden teknik parametrelerine göre hiç de geri kalmadığını söylemeliyiz. Türkiye kendi çıkarlarını sonuna kadar koruyacak.”

Sehavet Memmed

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

520