Türkiye ve Azerbaycan`ın ortak düşmanları bu tatbikatlardan rahatsız olmalılar - Uzman

Terlan Eyvazov

Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyetleri arasında imzalanmış askeri işbirliği hakkında sözleşmeye göre Haziran`ın 7`den 11`e dek Nahçivan`da “Sarsılmaz kardeşlik 2019” ortak askeri tatbikatının son aşaması gerçekleştirilecek.

“Sarsılmaz kardeşlik 2019” tatbikatı Ermenistan medyasında daha çok yankı oluşturmuş. Böyle ki, Ermenistan tarafı “Türk ordusu Nahçivan`a girdi” diye haberler yayımlıyor. Bu tatbikatı kendileri için büyük tehlike görüyorlar.

Konuyla ilgili YeniÇağ`a ropörtaj veren askeri uzman Terlan Eyvazov tatbikattan konuştu.

O bu tatbikatların büyük önem taşıdığını vurguladı:

“1921 yılında ermeniler Nahçivan`a karşı arazi iddialarında bulunarken Türkiye ile Rusya arasında Azerbaycan için önemli olan Kars antlaşması imzalandı. Bu gün bile Nahçivan`ın Azerbaycan arazi bütünlüğü çerçevesinde dokunulmazlığı bu antlaşmayla korunuyor. Son zamanlarda ermenilerin artan iştahı, Azerbaycan topraklarını işgal etmesi ve dünya güçlerinin buna seyirci kalması, Azerbaycan`ın güç ve kuvvetinin olmasına rağmen topraklarını işgalden azad etmesinin karşısının alınması ermenileri daha da cesaretlendiriyor.

Nahçivan konusunda ermeni kilisesinin ve siyasilerinin görüşü aynı: Nahçivan tarihi ermeni toprakları. Onların stratejisinde Karabağ gibi Nahçivan`ın da işgal edilmesi var. Ermenistan hükumeti utanmadan sıkılmadan Nahçivan`ın Ermenistan arazilerine katılmasını ilan ediyor. Bütün bu meseleler Azerbaycan ve Türkiye Silahlı Kuvvetlerinin Nahçivan arazisinde tatbikat yapmalarını gerekli kılıyor. Tatbikatlar askeri alanda olduğu gibi siyasi ve diplomatik alanda da çok önem arzediyor. şunu da hatırlatmakta yarar var: 2012 yılında Azerbaycan ve Türkiye arasında oldukça büyük strateji sözleşme imzalanmış. Sözleşmeye uygun olarak iki kardeş ülkenin orduları düzenli şekilde tatbikatlar gerçekleştiriyorlar.”

Terlan Eyvazov düşmanların bu tatbikatlardan rahatsız olmalarının da onların yararına olacağını vurguladı:

“Bu tatbikatların bir gün dövüşe çevrileceğine inanmak istiyorum. Bir gün mutlaka nu tatbikatların sonucu olarak Azerbyacan işgal altındaki topraklarını azad edecek. Ermenistan`da olan telaşlar düşmanın bu tatbikatlardan rahatsız olduğunun göstergesi. Ermenistan`daki duruma baktığımızdaysa yeni hakimiyetin hiçbir maksadına ulaşamadığını görüyoruz. Ordunun kendisinde bile bir çatışma söz konusu. Türkiye ve Azerbaycan`ın ortak düşmanları bu tatbikatlardan rahatsız olmalılar.”

Sehavet Memmed

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

341