Türkiye ve KKTC DAK birlikleri Doğal Afetlerde Arama Kurtarma Tatbikatı gerçekleştiriyorlar

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet`nin Doğal Afetlerde Arama Kurtarma (DAK) birlikleri Doğal Afetlerde Arama Kurtarma Tatbikatını icra ediyorlar.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan bilgilendirmede “Doğal Afetlerde Arama Kurtarma Tatbikatı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doğal Afetlerde Arama Kurtarma (DAK) birlikleri arasında dostluk, iş birliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek maksadıyla, General Eşref Akıncı Kışlası/Ankara’da icra ediliyor.” denildi.

Bilgilendirmeye göre, Tatbikatta; KKTC Güvenlik Kuvvetleri Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığından 8 arama kurtarma personeli ve TSK İnsani Yardım Tugayından 2 DAK Timi (2 Subay, 6 Astsubay, 11 Uzman Erbaş) ile 3 Arama Köpeği iştirak ediyor. Teşkilatlanma 3 karma DAK timi şeklinde oluşturuldu.

Tatbikatta helikopterle kazazede tahliyesi, kaybolmalarda arama kurtarma (Alan araması), kazalarda arama kurtarma ve depremde arama kurtarma hususlarında ortak taktik, teknik ve usulleri geliştirme ve iki ülke personeli arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı hedefleniyor.

13 Mayıs’ta tatbikata yönelik hazırlık ve eğitimler başlarken, tatbikatın fiilî safhasının ise 17 Mayıs tarihinde icra edileceği bildirildi.

www.yenicag.info

490