Türkiye'de darbe girişimi Azerbaycanda araştırıldı: "15 Temmuz ve medya"

Azerbaycan Uluslararası Medya Merkezi’nde genç araştırmacı Nurlan Salamov’un “15 Temmuz ve Medya” adlı kitabının tanıtımı yapıldı.

Yeni Çağ Azerbaycan‘ın haberine göre, etkinliğe Yunus Emre Enstitüsü’nün Azerbaycan temsilciliğinin Başkanı Cihan Özdemir, 525. gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Reşad Mecid, Bakü Devlet Üniversitesi Basın Sözcüsü Pervane İbrahimova, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Basın Müşaviri Hamit Karadeniz, Basın Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Azer Hasret , Gazeteciler Birliği’nin Başkanı Müşfik Alesgerli, Yeni Çağ Medya Grubu’nun kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Agil Alesger, İki Sahil gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Vüqar Rehimzade, Doğu gazetesinin baş editörü Akif Aşırlı, BDU Uluslararası Gazetecilik Bölümü Başkanı Hamit Veliyev, diğer saygın isimler ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşması yapan Reşad Mecid, Azerbaycan’da genç ve gelecek vaat eden gençlerin çok olduğunu, bu gençlerin Azerbaycan’ın gelecek hayatında büyük başarılara imza atacağından emin olduğunu ifade etti. Genç araştırmacının yazarı olduğu kitap hakkında ise Reşad Mecid, “Bu konu hakkında araştırma yapmak ve onu kitaba aktarmak çok duyarlı bir iştir. Genç aydınımız bu işin üstesinden gereğince geldi” dedi.
Daha sonra konuşma yapan kitabın danışmanı Pervane İbrahimova, öğrencinin başarısının onun için çok güzel bir hiss olduğunu kaydederek, kitabın kaleme alınma üyküsü hakkında konuştu.
Yunus Emre Enstitüsü’nün Azerbaycan temsilciliğinin Başkanı Cihan Özdemir, “15 Temmuz sadece Türkiye’ye karşı atılmış hain adım değil. Bütün Türk dünyasına karşı bir darbedir. 15 Temmuz’a kadar Türkiye’nin güçlenmesini istemeyen güçler defalarca ülkemizin gelişmesini engelleyecek adımlar attılar. Bunu başaramayınca sonda darbe yapmaya kalkıştılar. Fakat Türkiye halkı ve devleti bir olmağı başararak bunun karşısını almayı başardı” diye kaydetti.

Kitabın yazarı, Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik Fakültesinin yüksek lisans öğrencisi, genç araştırmacı Nurlan Salamov, danışmanı Pervane İbrahimova, editörü ise Uluslararası Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hamid Valiyev.
Kitap 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe girişimi ve medyanın bu olaylarda rolünden bahsediyor.

www.yenicag.info

1.3 K