Türkiye’de referandum ne zaman olacak?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, A Haber’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Kurtulmuş, “Nisan başında referanduma gidilir” dedi.

Kurtulmuş’un açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

CHP, malesef TBMM’ye yakışmayan hareketler gösterdi. İkinci turda CHP tabii ki direnç gösterecek ama tavsiyemi Türkiye’ye yakışmayacak ve Türkiye’yi rezil edecek görüntüler sergilenmesidir. Nihai kararı millet verecek. CHP’nin tavırlarının anlaşılabilir bir seviyede kalmasını arzu ederiz. CHP bu görüntülerle kendisine zarar veriyor. Karar milletin kendisindedir.

İlk turdaki seçim sonuçları ikinci turun aynasıdır. Farklı bir sonuç çıkmayacağı kanaatindeyim. Erken seçim konusu ise; Parlamento bu konuyu çözemezse o zaman erken seçime gidilebilir. Erken seçimin doğru olmadığı kanaatindeyim. Parlamento 2019’a kadar görevini sürdürecektir. Nihayetinde Türkiye referanduma gidiyor.

“Değişiklik söz konusu değil”

AK Parti bu anayasa teklifini hazırlarken ilk 4 maddeyle ilgili herhangi bir gündem olmamıştır. Bu maddelerde değişiklik söz konusu dün de bugün de söz konusu değildir.

Referandum için tarih verdi

Meclisten bu konuda karar çıktıktan sonra referanduma en kısa sürede gitmek en doğrusudur. Zannediyorum ki mümkün olan en kısa sürede Nisan ayı başında referanduma gidilecektir.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

640