“Türkmenistan ve uluslararası kuruluşlar: Barış ve kalkınma için işbirliği” konulu uluslararası konferans düzenlendi

Türkmenistan 2020 yılında 12 Aralık 1995 yılında Birleşmiş Milletler tarafından onaylanan Daimi Tarafsızlık statüsünün 25.yıldönümünü kutlamaktadır. Türkmenistan’ın Tarafsızlığının 25.yıldönümü dolayısıyla Aşkabat’ta “Türkmenistan ve uluslararası kuruluşlar: Barış ve kalkınma için işbirliği” konulu uluslararası konferans gerçekleştirildi. 2020 yılında ülke genelinde ve yurtdışında buna benzer birçok organizasyonların yapılması planlanmaktadır.

Oguzkent otelinde yapılan konferansa, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov katıldı. ‘Türkmenistan – Tarafsızlığın Yurdu’ olarak belirlenen 2020 yılının ilk uluslararası etkinliğine; Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, kamu kurum ve sivil toplum örgüt temsilcileri, aralarında Uluslararası Atavatan Türkmenistan Dergisi başta olmak üzere yerli ve yabancı basın mensupları katıldı.

Ayrıca, konferansa Birleşmiş Milletler ve bir dizi teşkilatları, Avrupa Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı yanı sıra uluslararası ve bölgesel finans kuruluşları temsilcileri katıldı.

Konferans öncesinde Türkmen Lider ve uluslararası örgüt temsilcileri hatıra fotoğraf çektirdi. Ardından konferans gerçekleştirildi.

TARAFSIZLIK GENİŞ İŞBİRLİĞİ FIRSATLARI SUNUYOR

Türkmen Lider, konferansta konuşma yaparak, Türkmenistan’ın Tarafsızlığının önemli yönlerinden bahsetti. Tarafsızlığın geniş işbirliği fırsatlarını sunduğunu kaydeden Türkmen Lider, uluslararası yaşamın aktif bir üyesi olan Türkmenistan’ın, küresel düzeyde sürdürülebilir kalkınma ve refahın sağlanmasına değerli bir katkıda bulunmak için, zamanımızın acil sorunları ile ilgili bir dizi önemli uluslararası inisiyatifleri ileri sürdüğünü kaydetti.

Bu yıl tüm uluslararası toplumla birlikte, Türkmenistan’ın tarafsızlığının uluslararası tanınmasının 25. yıldönümünü kutlayacaklarını kaydeden Devlet Başkanı, bu gerçekten önemli bir tarih, Türkmen devletinin bağımsız tarihinde önemli bir olay olduğunu, dış politikasında bir kilometre taşı olduğunu vurguladı.

Türkmen Lider, 12 Aralık 2020 tarihinde Aşkabat’ta “Tarafsızlık politikası ve uluslararası barış, güvenlik ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasındaki önemi” konulu uluslararası konferansın yapılacağını ve buna hazırlık yapıldığını kaydetti.

Türkmenistan’ın Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası gibi uluslararası finans kurumlarıyla işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduğunu söyleyen Devlet Başkanı geçen yıl Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmak için kurallar ve prosedürler üzerinde çalışmalarımızı da yoğunlaştırdığını söyledi.

Türkmen Lider, BM ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ’ne ulaşılması için bir dizi çalışmaların yapıldığını belirtti.

Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın tarafsızlığının bölgedeki uluslararası barışı koruma çabalarında önemli bir faktör haline geldiğini vurgulayarak, Tacikistan’da barış ve uyum sağlamada BM’nin himayesinde önemli bir rol oynayan bir dizi müzakerelerin gerçekleştirildiğini hatırlattı. Aşkabat’ın, geçen yüzyılın 90’larının sonlarında Afganistan içi çatışmayı çözmek için müzakerelerin yapıldığı bir yer haline geldiğini kaydeden Türkmen Lider, Afganistan’da kalıcı barışın sağlanması ve ekonomik kalkınmanın oluşumu için çaba gösterdiklerini belirtti. Afganistan konusunda barış diyalogu kurmak için gerekli tüm koşulları sağlamaya hazır olduklarını ifade eden Devlet Başkanı, Afganistan’a insani ve ekonomik yardımlarda bulunduklarını, bir dizi sağlık ve eğitim projelerine imza attıklarını, uluslararası ve bölgesel anlamda büyük önem taşıyan bir dizi enerji ve ulaştırma projelerin hayata geçirilmesi için çaba gösterildiğini kaydetti.

Türkmen Lider, terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele, insan kaçakçılığı gibi alanlarda da işbirliğinin arttırılacağını kaydederek, bu alanlarda bir dizi ulusal stratejilerin kabul edildiğini belirtti.

Devlet Başkanı, UNESCO ile işbirliğinin geliştiğini ve bu bağlamda bir dizi kültürel mirasın UNESCO’nun Dünya Kültürel Miras’ına dahil edildiğini, yakın gelecekte eğitim, bilim, ekoloji, spor gibi alanlarda UNESCO ile işbirliği potansiyelini gerçekleştirmek için çaba sarf etmeyi amaçladıklarını belirtti.

AVRUPA BİRLİĞİ ENERJİ İŞBİRLİĞİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYOR

Konferansta BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi, BM Önleyici Diplomasisi Başkanı Natalia Gherman, BM Türkmenistan Daimi Koordinatörü Elena Panova, AGİT Aşkabat Başkanı Natalia Drozd, UNESCO Küme Ofisi Başkanı Svetan Svetkovsky, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi Bölge Ofisi Başkanı (UNODC) Ashitta Mittal, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Orta Asya Ofisi Koordinatörü Yasuko Oda ve Avrupa Birliği Maslahatgüzarı Lubomir Frebort günün anlamına yönelik birer konuşma gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği Maslahatgüzarı Lubomir Frebort, Avrupa Birliği’nin Türkmenistan ile işbirliğine büyük önem verdiğini, 2019 yılı Türkmenistan ile AB münasebetlerinde önemli bir yıl olduğunu, Türkmenistan’da AB Temsilciliğinin açılması için imzaların atıldığını kaydetti.

Trans Hazar Doğal gaz hattı projesine AB önem veriyor

Avrupa Birliği Maslahatgüzarı Lubomir Frebort ayrıca, TransHazar doğalgaz boru hattı projesinin Avrupa Birliği’nin önemli projelerinin arasında yerini aldığını, Avrupa Birliği’nin yeni yetkililerinin bu projeye önem verdiğini kaydetti.

BM Türkmenistan Daimi Koordinatörü Elena Panova konuşmasında, Türkmenistan ile BM münasebetlerini sistematik olarak devam ettiğini, 2021-2025 yılı için işbirliği konusunda Çerçeve Anlaşması için hazırlıkların yapıldığını, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin uygulanması için yurtdışından yatırım çekilmesi yönünde çalışmaların yapıldığını söyledi.

12 ANLAŞMA İMZALANDI

Konferans, Türkmenistan Hükümeti ile BM Teşkilatları arasında imzalanan anlaşmalar ile sona erdi. 12 anlaşma imzalanırken, söz konusu belgeler 2020 yılı için Türkmenistan ve BM misyonları arasındaki ortaklık üzerine çalışma planlarını teşkil etti.

Çocuk hakları, çocukların sağlık ve sosyal korunması, yüksek kaliteli istatistiksel verilere erişimi genişletme, çocuk haklarının koordinasyonu ve izlenmesi, bunların geliştirilmesi, gençlerin üreme sağlığı, gibi konularında ulusal yasal çerçevenin geliştirilmesi ile ilgili konuları içerdi.

Türkmenistan tarafından bu anlaşmaları; Meclis Başkanı Gülşat Mammedova, Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanı Nurmuhammet Amannepesov, Eğitim Bakanı Mammetmurat Geldiniyazov, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Başkanı Muhammetseyit Silapov, İstatistik İdaresi Başkanı Silap Velbegov, Devlet, Hukuk ve Demokrasi Enstitüsü Müdürü Yagmyr Nuryev ve Ombudsman Yazdursun Gurbannazarova imza attı.

BM tarafından Türkmenistan BM Çocuk Fonu Temsilcisi Kristina Weigand ve Türkmenistan BM Nüfus Fonu ülke direktörü Julia Valese imzaladı.

En sonunda Türkmenistan Hükümeti ile BM Ofisi arasında 2020 yılı eylem planı kapsamında hazırlık ve acil durum müdahalesinin koordine edilmesine ilişkin işbirliği mutabakat zaptı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ve BM Türkmenistan Koordinatörü Elena Panova imzaladı

www.yenicag.info

179