Ukraynalı uzman, Erdoğan ziyaretini değerlendirdi

Ukraynalı uzman Pavlo Jovnirenko, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretini YeniÇağ Haber‘e değerlendirdi.

Uzmana göre, Erdoğan’ın ziyareti, onun Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna arasında dengeli siyasi ve ekonomik ilişkiler kurmaya çalıştığını gösteriyor. Javnirenko, bu ziyaretin savunma alanında da Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin gelişimine neden olacağını söyledi. Uzman, ziyaret sırasında diplomatların yetiştirilmesi ve atom enerjisine kadar birçok konulara değinildiğini bir kez daha hatırlattı:

“Erdoğan Kırım dahil tüm Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tanıdığını söyledi. Tarihi ilişkiler, dini ve kültürel yakınlık, Türkiyede Kırım Tatarları Diasporası’nın üyelerinin sayısının çok olması, Türkiye Cumhuriyyeti’nin uzun süreli politikasının göstergesi.

Ukrayna ve Türkiye’nin askeri alanda işbirliği perspektifleri oldukça büyük. Türkiye, NATO üyesi olmasına rağmen, sadece ittifak ülkelerinden silah satın almıyor. Ukrayna’nın yeni silahları, özellikle zırhlı araçları ve raketleri Türkiye piyasasında satışa çıkarılabilir.”

Jovnirenko, son olarak savunma alanında Ukrayna ve Türkiye şirketleri arasında imzalanmış yeni mutabakat zaptlarının öneminden bahsetti.

Nicat Hacıyev

www.yenicag.info

634