Zeytin Dalı Harekatı’nın ikinci aşaması başladı

Afrin operasyonunun 2. aşamasında Mehmetçik ve ÖSO, Afrin’e ulaşan hâkim tepeler ve köylerde kontrolü ele alıyor. Harekâtın 12. gününde stratejik tepe alınırken, 23 nokta teröristlerden temizlendi.

Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’nda sınır hattının büyük bölümünde denetim sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, harekâtın ikinci aşaması doğrultusunda Afrin’e ulaşan hakim tepeler ve terör örgütünün kurduğu savunma hatlarına doğru ilerliyor. Bu kapsamda dün stratejik bazı tepeler ve iki köyde TSK kontrolü sağladı. Süleyman Halil, Sati Şaği ve Alkana köylerinin terör örgütünden temizlenmesiyle birlikte toplam 24 nokta kurtarılmış oldu. Bir süredir devam eden pazarlığın sonuçsuz kalması üzerine Suriye rejimi de Afrin’e ulaşan geçiş noktalarını PYG/PKK’ya kapattı.

YPG HEDEFLERİ GECE BOYUNCA BOMBALANDI

TSK ve ÖSO güçleri, dün üç cepheden Afrin’e doğru ilerlemeye devam etti. Sınır hattından toplar, havadan da savaş uçakları ile YPG hedefleri gece boyunca bombalandı. Bombalama dün de gün boyu sürdü. Havadan ve karadan hedeflerin bombalanması ile birlikte dün sabah karadan kapsamlı harekât başlatıldı. TSK destekli ÖSO güçleri, tanklar desteğinde ilerleyerek Burseya Afrin’in batısındaki sinyal vericisinin de bulunduğu bi rakımlı tepeyi ele geçirdi. Tepenin ele geçirilmesi ile sınır hattından iç kesimlere doğru mevziler oluşturuldu.SINIRDAN 4 KİLOMETRE İÇERİDE

Çıkan çatışmalarda 10 terörist etkisiz hale getirilirken, bölgenin kontrolünün sağlanmasının ardından sızma girişiminde bulunan teröristlerden 5’inin daha Mehmetçik tarafından öldürüldüğü belirtildi. Sinyal vericisinin bulunduğu stratejik tepenin ele geçirilmesiyle harekatın batı hattında önemli bir başarı sağlandığı belirtildi. Sınırdan 4 kilometre içerideki tepenin ele geçirilmesinin ardından TSK unsurları güvenliği sağlamak için mevziler oluşturdu. Nöbet tutan askerler arasında milli piyade tüfeği MPT-76 kullanan Mehmetçik de dikkati çekti. Afrin’in batısında yer alan Raco ilçesinin güneyinde yer alan 915. Tepe’nin tamamında kontrolün sağlandığı açıklandı.

Burseya Dağı’nda mayın temizleme çalışması sürerken harekât bölgeye yakın merkezde yer alan Bafelyun Tepesi çevresine kaydırıldı. Bafelyun Tepesi TSK tarafından obüs ve çok namlulu roketatarlarla ateş altına alındı. Bafelyun tepesinin alınması ile Afrin’e ulaşan önemli bir nokta aşılmış olacak.HAREKATA TOPÇU DESTEĞİ

Hava saldırıları ise Bülbül, Raco ve Şera ilçesi ile çevrelerinde belirli aralıklarla devam etti. Harekât top atışları ile desteklendi. Afrin’e doğru ilerleyen operasyon kollarına karşılık verilmesi üzerine bir çok noktada çatışma yaşandı. Şera ilçesinin Drsane köyü ve çevresindeki YPG hedeflerinin savaş uçakları tarafından bombalanması sonrası köyün birçok noktasında çatışmalar başladı. Keşif uçakları ise bölgedeki hedefleri tespit etmek için gün boyu Afrin semalarında gezdi. Dün öğleden sonra Afrin’in batısındaki Süleyman Halil ve Sati Şaği köyleri TSK destekli ÖSO güçlerinin denetimine geçti.

18 KÖY KURTARILDI, 24 NOKTA TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENDİ

Racu beldesinin çevresinde ele geçirilen köylerin ve stratejik tepelerin ardından terör örgütünün belde üzerindeki etkisi kırıldı. Harekatın 11. gününde Afrin’in beş beldesinde 18’i köy, biri köy altı yerleşim ve 5’ü stratejik tepe olmak üzere 24 nokta teröristlerden kurtarılmış oldu.MEHMETÇİK’İN ŞEFKAT ELİ UZANDI

‘Zeytin Dalı Harekatı’nda görevli askerler, Afrin’de ele geçirilen bölgelerdeki sivil halka insani yardım ulaştırıyor. Türk askerleri, üşüyen çocuklara montlarını verirken, kumanyasını paylaştığı yöre halkına gıda ve tıbbi malzeme yardımında bulundu.

SEVKİYAT DEVAM EDİYOR

Kilis’in Gülbaba köyünün karşısında bulunan Afrin’in Bülbül kasabası çevresinde ve dağlık bölgede dün hava destekli harekât yapıldı. Bölgeye sınır hattından takviye güçler sevk edildi. Kilis’ten yola çıkan çok sayıda ÖSO savaşçısını taşıyan araçlar ve uçaksavar (Doçka) yüklü arazi araçları Gülbaba köyünden sınırı geçerek Afrin topraklarına girdi.REJİM KORİDORU KAPATTI

Zeytin Dalı Harekâtı’nın durdurulması için Suriye rejimi ile bir süredir temasta olan PYD, Afrin’in rejime teslim edilmesi teklifini kısa süre önce reddetti.

Bu gelişme üzerine rejim, Afrin’e ulaşan geçiş koridorlarında önlem aldı. Bölgedeki kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Suriye Ordusu, Bubül Zahra bölgesinden Afrin’e ulaşan geçiş koridorunu dünden itibaren kapattı.

Suriye rejimi tarafından geçiş güzergâhlarının kapatılması ile YPG bölgeye takviye güç göndermede sıkıntı yaşamaya başladı.

kaynak: Milliyet

www.yenicag.info

1 K