15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Bakü`de anıldı - VİDEO

Azerbaycan’da, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Başkanı Ehliman Emiraslanov, devlet yetkilileri, milletvekilleri, Bakü’deki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliğinin himayesinde Bakü’deki Türk kurumlarınca ortak yapılan etkinlikte iki ülkenin milli marşlarının ardından şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu.

Azerbaycan Akademik Milli Dram Tiyatrosu’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Volkan Bozkır, 15 Temmuz gecesi yaşanan olayın Türkiye tarihindeki en vahim terör saldırısı olduğunu belirterek, Türkiye’nin hala o gece açılan yaraları sardığını söyledi:

“Ben bu yaşıma dek 8 darbe gördüm. Fakat böylesine ilk defa şahit oldum. Devlet daireleri bombalandı, halka ateş edildi… Halkımızsa silahsız bir şekilde tankların önüne çıktı ve ölüm tehlikesine rağmen geri çekilmediler. Tüm hainler hak ettikleri cezaları aldılar. Ümit ediyorum ki halkımız bir de böyle bir şey yaşamaz.

Bir millet iki devlet Haydar Aliyev tarafından söylenmiş çok yerinde bir söz. Dünyada bizim gibi – Azerbaycan ve Türkiye gibi kötü günlerinde bir birilerinin yanında olan başka devlet yok. 20 Yanvar olaylarıyla 15 Temmuz darbe girişimi neredeyse benzer olaylar. Bizler bu günlere şehitlerimiz sayesinde geldik. Allah`tan tüm şehitlerimize rahmet diliyorum.”

Büyükelçi Erkan Özoral da Cumhuriyet tarihinin önemli bir dönüş noktası olan 15 Temmuz’da Türk milletinin iradesine zincir vurulamayacağını bir kez daha ortaya koyduğunu bildirdi:

“15 Temmuz`da şehit düşenler arasında azerbaycanlılar da vardı. O gece Azerbaycan halkı bizim yanımızda yer aldı. Darbe girişiminden sonra bize ilk geçmiş olsun dileklerini Azerbaycan Cumhurbaşkanı iletti.

Halkımız o gece darbeyi püskürttü. Bizim 15 Temmuz`dan çıkardığımız dersler çok ve bunlarla FETÖ`nün üzerine gidilecek ve mahvedilecek.”

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Sosyal İşler Dairesi yetkilisi Behruz Hasanov, 15 Temmuz’da halk iradesiyle seçilen yönetimin değiştirilme girişiminin yine o halk tarafından engellendiğini belirtti:

“Türkün sayısız kahramanlık destanları var. Türk halkı 15 Temmuz`da Türkiye`de, Mübariz İbrahimov da düşman istihkamında, Azerbaycan ordusu 2016 yılında Nisan dövüşlerinde Türkün şanlı tarihine yeni kahramanklık destanları yazdılar.

15 Temmuz halkın iradesinin göstergesiydi. Görüntüleri izlediğimiz zaman halkın kahramanlığını görüyoruz. Darbe girişiminden sonra ilk görüş bildiren ülke de Azerbaycan oldu. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev terörün her türlüsüne karşı olduklarını beyan etti. Bu olaydan sonra Azerbaycan`da da FETÖ terör örgütüne karşı operasyonlar düzenlendi ve onlara karşı tüm önlemler alındı.

Tüm dünya Türk halkının kahramanlığını hayranlıkla izledi. 15 Temmuz Türk devletinin ebedi olacağını bir daha ortaya koydu.”

Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov da 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinin Türk halkının gücünü tüm dünyaya gösterdiğini kaydetti:

“Büyük Türk halkı türklerle zor gücüyle konuşulmayacağını tüm dünyaya gösterdi. Biz 15 Temmuz`u her yıl Bakü`de anıyoruz. Azerbaycan`la Türkiye arasında olan dostluk ilişkileri çok geniş. Bizler bir birimize ruhumuzla bağlıyız. Azerbaycan halkı da o gece sabaha kadar yatmadı. 15 Temmuz şehitlerinin hatırasını saygıyla anıyor, onlara rahmet diliyorum.”

Etkinlik, açılış konuşmalarının ardından Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk’ün moderatörlüğünde, AA Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Hasan Öymez, Yeni Şafak Ankara Temsilcisi Hüseyin Likoğlu ve Hazar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Telman Nusretoğlu’nun sunum yaptığı panelle devam etti.

Etkinlik, 15 Temmuz gecesi fotoğraflarından oluşan serginin gezilmesiyle sona erdi.

www.yenicag.info

1.4 K