3. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali düzenleniyor

3. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali 12-13 Ekim tarihlerinde Bakü’de düzenlenecek.

Bu yarışmada ödül alan filmler 12 Ekim 2018 Saat:10.30 daki açılış töreninden sonra Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin sinema salonunda artık gösterilmeye başladı. Festivalin açılışına Rektör Prof.Dr. Ceyran Mahmudova, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Festival Jürisi Başkanı yönetmen Vagif Mustafayev, T.C. Kültür Müşaviri Dr.İrfan Çiftçi, Festivalin Başkanı Menderes Demir ve davetliler katıldı. T.C. Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin Türkiye-Azerbaycan dayanışmasının 100. yılı çerçevesinde organize ettiği festivalin Azerbaycan’daki kısmı M.İ.Ü. Sinema TV Fakültesinin Dekanı Doç.Dr.Mübariz Memmedli’nin organizasyonu ve Süreyya Azizova’nın koordinatörlüğü ile gerçekleştiriliyor.

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali açılışında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Osmaniye Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan “Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya ve Bosna Hersek’ten “anaları” anlatan ‘8 Ülke 8 Ana, TÜRK ANA’ filmi gösterilecek. Her Türk ülkesinden farklı bir yönetmenin çektiği belgesel filminin gösteriminden sonra ise ödül alan filmler Bakü’deki genç sinemaseverlerle buluşacak…

Bu sene Jüri Başkanlığı’nı Azerbaycan’ın ünlü yönetmeni Vagif Mustafayev’in yaptığı Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ödülleri 6 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nde sahiplerini buldu. Özbekistan ve Türkiye Birincilik Ödüllerini kazandı, Azerbaycanlı yönetmen Necibe Abbasova ise jüri özel ödülünü kazandı. Türk Kültürü ve Türkün Dünyaya Bakış Açısı konulu belgesel film yarışmalarına 140 yönetmen kendi branşlarında yarışmacı olarak katıldı. Türk Dünyasının farklı ülkelerinden yarışma için özel olarak gelen jüriler tarafından yarışmanın ilk turu sonrasında 12 profesyonel , 12 öğrenci yarışmacı finale kaldı. Profesyonel yönetmenler tarafından finale kalan filmler arasından Özbekistan’dan yarışmaya katılan yönetmenliğini Ali Hamrayev’in yaptığı ‘’Seni Unutmadım’’ filmi birincilik kazandı. Profesyonel kategoride ikincilik Ödülünü Irak’tan Didem Şahin’in yönettiği ‘’Men Türkmenem Men Begem’’ filmi alırken, üçüncülük ödülünü ise Türkiye’den yönetmen Kaan Atilla Taşkın ‘’Karadeniz’in Yalnız Nineleri’’ filmi ile kazandı.
Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Öğrenci kategorisinde birinciliği Türkiye’den yönetmenliğini Batuhan Kurt’un yaptığı ‘’Kurbağa Avcıları’’ filmi alırken, ikincilik ödülünü ‘’Saksak: Bir Tütün Belgeseli’’ filmi ile Turan Kubulay layık görüldüler. Aynı kategoride üçüncülük ödülü ise Kırgızistan’dan yarışmaya ‘’Kadın Dünyası’’ filmiyle katılan Cibek Abdullabaeva’nın olmuştur.
Ayrıca program dahiline Jüri özel ödülleri de Türk Konseyi İpekyolu Özel Ödülü ‘nü ‘’Sen Adam mısın’’ filmiyle Alihan Erbaş ve Harun Köybaşı alırken, Türk Kültürü ve Jüri Özel Ödülünü ‘’1916 Milli Mücalesi’’ filmiyle Kırgızistan’dan yarışmaya katılan Tilek Murataliev, Türk Dünyası Cengiz Aytmatov Özel Ödülü ise ‘’2 Dil1 Armoni’ ’ile Azerbaycanlı yönetmen Naciba Abbasova’ya verilmiştir.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Yaşam Boyun Onur Odülü ise sevilen aktör Serdar Gökhan layık görülmüştür.

www.yenicag.info

4 K