Erdoğan`la Aliyev Zengezur koridorunun temelini attı: "Bu, Reisi`de şok etkisi yaratacak" - Agil Alesger

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’a geldi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından karşılanan Erdoğan, Fuzuli Uluslararası Havalimanı’na inen ilk devlet başkanı oldu.

Aliyev ve Erdoğan tarafından Horadiz-Cebrayıl-Zengilad-Ağbend (Zengezur Koridoru) otoyolunun da temeli atıldı.

Erdoğan`ın son bir yılda 3 kez Azerbaycan`ı ziyaret etmesi bölgede Azerbaycan-Türkiye işbirliğinin yeni boyuta taşındığını gösteriyor.

Erdoğan`ın son Azerbaycan ziyaretini değerlendiren Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, Zengezur koridorunun temellerinin atılmasının İran`da şok etkisi yaratacağını söyledi.

Alesger, Türkiye`nin 3 asır sonra yeniden Kafkasya`da olduğunun altını çizdi:

“Erdoğan, son bir yılda üçüncü kez Azerbaycan`a ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaretler Şuşa Beyannamesi`nin sadece kağıttan ibaret olmadığının kanıtıdır. Bu hem de Azerbaycan Cumhurbaşkanı`nın dediği gibi Türkiye`nin bizimle birlikte Karabağ`da olduğunun göstergesidir. Bu, Türkiye müzakerelerde yok iddialarına tutarlı yanıttır.

Bölge, ciddi olaylara şahitlik ediyor. ABD bölgede kurulan düzeni bozmaya çalışıyor. Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan, Ermenistan, Rusya ve Çin ise bölgeyi değiştirecek yeni projelerin temellerini atıyorlar. Mesela, Zengezur koridoru. Bu koridorun temelinin Erdoğan`la Aliyev tarafından atılması ise Reisi`de daha şiddetli bir etki yaratacak.

Daha da ilginci, ABD`nin “ebedi düşmanı” olan İran, bu konuda Amerika`nın eline oynuyor. Belki de burada amaç daha büyük pay elde etmek isteğidir. Fakat tüm bunlar gerçeği değiştirmiyor: Türkiye 3 yüz yıl sonra yeniden Kafkasya`dadır ve bundan sonra birinin “kuyruğu” var diye buradan gitmeyecek. Azerbaycan da onların istediği gibi eski Azerbaycan olmayacak!”

www.yenicag.info

7.4 K