AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Rusya’da

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, hapis cezasına çarptırılan Rus muhalif Aleksey Navalny’nin serbest bırakılmasını istedi.

Josep Borrell ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da bir araya gelmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Rusya’da Rus muhalif Navalny’nin hapis cezasına çarptırılmasından endişe duyduklarını dile getiren Borrell, “Lavrov ile görüşmemizde, Navalny’nin serbest bırakılması ve zehirlenmesiyle ilgili kapsamlı soruşturmanın başlatılması çağrısında tekrar bulundum” dedi.

“İlişkilerimiz, ciddi anlaşmazlıklar ve karşılıklı güven eksikliğiyle değerlendirilebilir”

AB ile Rusya arasındaki ilişkileri değerlendiren Borrell, Rusya ile birçok konuda farklı görüşlere sahip olduklarına dikkati çekti.

Borrell, “Son yıllarda ilişkilerimiz, ciddi anlaşmazlıklar ve karşılıklı güven eksikliğiyle değerlendirilebilir. Birbirimizi ortak değil, daha fazla rekabetçi olarak görüyoruz” dedi.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, AB’nin ticaret alanında Rusya’nın en büyük ortağı olduğuna işaret etti.

“Batı medyası, sadece polisin tepkisini gösteriyor”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Batı medyasının, Navalny’nin serbest bırakılması için ülke genelinde düzenlenen izinsiz protesto gösterilerini “çifte standart” ile yansıttığını vurguladı.

Lavrov, “Batı medyası, Rusya’daki protesto gösterilerinde polisin neye tepki verdiğini değil, sadece tepkisini gösteriyor. Batı ülkelerindeki olaylarda ise göstericilerin yasaları ihlal ettiği gösteriliyor” açıklamasını yaptı.

Rusya ile AB arasındaki ilişkilere de değinen Lavrov, “İkili ilişkiler, AB’nin tek taraflı olarak uyguladığı yasa dışı kısıtlamalar nedeniyle zor zamanlardan geçiyor.

www.yenicag.info

247