ABD İran Devrim Muhafızları’nı yaptırım listesine aldı

ABD, İran Devrim Muhafızları’nı (IRGC) yaptırım listesine aldı. ABD Başkanı Donald Trump, İran hakkında açıklama yaptı.. Trump, “İran, teröre destek vermeye devam ediyor ve buna karşı adımlar atıyoruz” ifadesini kullandı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la ilgili açıklamalarına yanıt verdi. Ruhani, “Trump’ın sözleri İran’a lanet okumak” dedi.

ABD, İran Devrim Muhafızları’nı (IRGC) yaptırım listesine aldı. ABD Başkanı Donald Trump, İran hakkında açıklama yaptı.

Trump’ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

“İRAN REJİMİ 11 EYLÜL SALDIRISI ÜST DÜZEY TERÖRİSTLERİNİ SAKLADI”

İran rejimi 11 eylül saldırısı üst düzey teröristleri sakladı, Usame Bin Ladin’in oğlu da dahil. İran rejimi dünyada teröre destek veren ülkelerin başında geliyor. El Kaide, Hizbullah’a destek vermeye devam ediyor. İran, Amerikan birliklerini ve müttefiklerimizi tehdit eden füzeleri geliştirmeye devam ediyor. Arap yarım adasında bu tacizlere devam ediyor ve yalan yanlış suçlamalarla Amerikalıları rehin tutuyor.

‘İRAN’IN KORKUNÇ PLANLARINI GÖZARDI EDEMEYİZ’

İran silahsız öğrencilere ateş açmıştır. Yemen’de ve Suriye’de şiddeti ateşlemiştir. Suriye’de Esad rejiminin insanlık suçlarına destek olmuş ve Esad’ın kimyasal silahlarını sivillere karşı kullanılmasına destek olmuştur. Rejimin cinayetlerle dolu geçmişi düşündüğünde, gelecek için korkunç planlarını göz ardı edemeyiz.

‘GELMİŞ GEÇMİŞ EN KÖTÜ ANLAŞMA’

Durumun ciddiyetine varmış olarak ABD ve BM Güvenlik Konseyi uzun süredir İran’ın nükleer silahlara ulaşmasını engellemek için kararlılıkla hareket etmesi gerekmektedir. İran rejiminin çökmesini sağlayacak, diktatörlüğün çökmesini sağlayacak adımlar atılması gerekirken İran ile nükleer anlaşma yapılmıştır. Bu ortak hareket planı bir çok kez söylediğim gibi İran nükleer anlaşması tarihin gelmiş geçmiş en kötü anlaşmalarından biridir.

‘İRAN’IN ALDIĞI PARALAR NEREYE GİTTİ’

100 milyardan fazla paraları ve hükümetleri bu paraları terörü finanse etmek için kullanabilir. İran hükümeti 1,7 milyar dolarlık bir anlaşmayı da aldılar. Uçağa bindirilerek İran’a gönderildi bu para. Düşünün havaalanında İranlılar bu parayı aldılar. Bu paralar nereye gitti çok merak ediyorum. Birkaç yıl içerisinde kısıtlamalar kalktığında İran hızlı bir nükleer silah geliştirmeye geçebilir.

Bu anlaşmanın en kötü tarafıysa bütün para nakit olarak ödendi. Anlaşmanın sonunda ödenirdi aslında ama yapılan yapıldı. Bizde şu anda bunun farkındayız. İran rejimi anlaşmayı pek çok kez ihlal etti. Örnek olarak iki olayda, 130 metrik ton su limitini geçtiler. İran rejimi aynı zamanda da beklentilerimizi de karşılamadı. Operasyonların da bizim beklentimizi karşılamadı. Uluslararası gözlemcileri de korkutarak tam denetleme yapmalarını engelledi ki aslında anlaşma bunu ön görüyordu.

İRAN’A KARŞI ÇOK SERT YAPTIRIMLAR

Çoğu kişi şuna inanıyor. İran, Kuzey Kore ile anlaşma yaptı. İstihbarat birimlerine diyeceğim ki onlara çok ciddi anlaşmalar yapın ve araştırın. Bulduklarınızdan çok daha öteye gidin emrini vereceğim. İran şu an için anlaşmanın şartlarına uymuyor. Bu yüzden de İran tarafından ortaya konan tehdit sonucunda ve müttefiklerimizle yaptığımız istişareler sonucunda yeni planımızı açıklıyoruz. Öncelikle müttefiklerimizle çalışacağız. Bölgedeki teröristlere yardımcı olanlara karşı çalışacağız. Aynı zamanda da İran’ın terörle olan finansal desteğini kesmek için çalışacağız. Roket füze ve nükleer silahların dağıtılmasını engelleyeceğiz. Ve rejimi nükleer silah edinmesine giden bütün yolları engelleyeceğiz. Pek çok yeni adım da açıklayacağım. Bu stratejimizin icrası İran’a karşı bekleyen son derece sert yaptırımlara karşı devam ediyor.

İRAN’DAN SERT TEPKİ

İran ile ABD arasındaki kriz tırmanıyor! İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran Devrim Muhafızları’nın (DMO) ABD tarafından terör listesine alınmasının, ülkesine karşı ‘savaş ilanı’ anlamına geleceğini söylemişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la ilgili açıklamalarına yanıt verdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani: ‘Trump’ın sözleri İran’a resmen lanet okumaktır. Nükleer anlaşmayı tek bir ülke iptal edemez. İran ulusuna yönelik temelsiz suçlamalardır. Tahran terörle mücadeleye devam edecektir.’ dedi.

www.yenicag.info

1.7 K