ABD siyasetinde kutuplaşma

Amerikan iç siyaseti sadece Rusya konusunda değil İsrail konusunda da kutuplaşmaya başladı.

Amerikan siyasetinde son zamanlarda yaşananlar, ülkenin dış politikasının partizan politikalar karşısında hiç olmadığı kadar kırılgan hale geldiğini gösteriyor.

RUSYA HAKKINDA DEĞİŞEN YAKLAŞIMLAR

ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan son araştırmalar Rusya’nın ABD siyasetini kutuplaştırdığını ortaya koydu.

Merkez’in başkanı 2012 yılında Rusya’nın ABD’nin bir numaralı jeopolitik düşmanı olduğu fikri ile dalga geçmiş olsa da son araştırmalar bu ülkenin şimdilerde Demokratlar tarafından daha büyük bir tehdit olduğunu gösterdi.

Nisan ayında yapılan anketlerde Demokratlar ya da Demokrat eğilimli seçmenlerin %37’si Rusya’nın “güç ve etkisi”ni en büyük tehdit olarak görürken bu oran yeni yapılan anketlerde %67’ye ulaştı.

Demokratlarda durum böyle iken Rusya’yı tehdit olarak gören Cumhuriyetçilerin oranı %47’dan %41’e düştü.

RUSYA’DAN SONRA İSRAİL

Pew’in yaptığı son anketlerde Rusya’nın ardından İsrail de dış politika konularında kutuplaşmanın beklenmedik biçimde arttığı bir diğer ülke oldu.

1970’li yılların sonunda İsrail-Filistin meselesinde İsrail’den yana olan Cumhuriyetçiler ile Demokratların oranları aşağı yukarı aynıydı.

Günümüzde Cumhuriyetçilerin %74’ü İsrail’e yakın iken bu oran Demokratlarda %33’e düşüyor.

ABD tarihinde belki de ilk kez İsrail’e yakınlık duyanlar ile Filistin’e yakınlık duyan Demokratların oranını birbirine bu kadar yakınlaştı. Demokratların %33’ü İsrail tarafındayken %31’lik gibi yüksek bir oranı da Filistin’e yakınlık besliyor.

MUHAFAZAKARLAR İSRAİL’E LİBERALLER FİLİSTİN’E

Ülke siyasetinin genel görüntüsüne bakıldığında muhafazakar Cumhuriyetçilerin daha fazla İsrail yanlısı, liberal Demokratların daha fazla Filistin yanlısı olması özellikle son 15 senede yoğunluk kazanıyor.

İsrail’i destekleyen muhafazakar Cumhuriyetçiler’in oranı 2001 yılında %44 iken bu oran günümüzde %70’e ulaşıyor. Aynı dönemler itibarıyla İsrail’i yanlısı liberal demokratların oranı %30 iken son anketlerde Filistin’i destekleyen liberallerin oranı %12’yi buluyor.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

553