ABD YPG’ye verilen silahların ayrıntılarını Türkiye ile paylaşacak

ABD liderliğindeki IŞİD ile mücadele koalisyonunun Sözcüsü Albay Ryan Dillon, Washington’ın Suriye’de YPG’ye verilecek olan silahların kaydının veri tabanında tutulacağını ve bu ayrıntıların Türkiye ile paylaşılacağını açıkladı.

Dillon, “Ne tür (silahlar) verdiğimiz konusunda Türkiye’ye şeffaf davranıyoruz… (Demokratik Suriye Güçleri) DSG’ye verdiğimiz silahların tamamının hesabını tutuyoruz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayı başında Rakka’yı IŞİD’den geri almak için başlatılacak operasyon öncesi YPG’ye silah yardımı yapılmasını onaylamıştı. Silahların teslimatına ise bu hafta içerisinde başlanmıştı.

YPG’ye gönderilecek silahlar arasında ağır makinalı tüfekler, zırhlı araçlar ve buldozerler de yer alıyor. YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak nitelendiren Türkiye ise bu kararı sert bir dille eleştirmiş ve bu ‘destek politikasının dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağını’ söylemişti. BBC Türkçe’nin haberine göre, Dillon, verilecek olan tüm silahların seri numaralarının kayıt altında tutulacağını da sözlerine ekledi.

Sözcü, “Bu bilgileri veri tabanımızda tutacağız ve sağladığımız silahlardan endişe duyan (Suriye’nin) kuzeyindeki müttefiklerimizle bu bilgileri paylaşacağız” diye konuştu.

İçinde Arap savaşçıların da bulunduğu DSG’nin omurgasını YPG oluşturuyor. ABD, DSG’ye gerek havadan gerekse de elit birlikleri ile karadan destek veriyor.

Kaynak: timeturk

Yenicag.Info

www.yenicag.info

728