"ABD'de FETÖ'cüler, Türkçe isimlerini değiştirerek Hıristiyan isimleri alıyorlar"  

Türkiyenin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Milliyet’ten Abdullah Karakuş’a konuştu. ABD’yi FETÖ konusunda uyaran Bozdağ, ‘Kendi devletine kendi milletine ihanet edenler, Amerika’ya başka ülkelere niye ihanet etmesinler’ dedi.

– Adil Öksüz yakalanmasıyla ilgili yeni gelişme var mı?

– Şimdi Adil Öksüz konusu, Türkiye’nin ana gündem konularından biri. Adil Öksüz olayının içindeki kast ya da kusur eksenli her husus detaylı bir şekilde değerlendiriyor. Bunlarla ilgili hukuk önünde gerekli hesap sorulacak. Tabi Adil Öksüz ile ilgili nerede olduğuna ilişkin kesin bilgi yok. Adil Öksüz Türkiye içinde bir yerde birileri tarafından saklanıyor olabilir ya da yurtdışına kaçırılmış olabilir. Ya da infaz edilmiş olabilir, konuşmasın diye. Bu ihtimallerin hangisi şuan için doğrudur şuanda ölçecek kesin bilgiye sahip değiliz. Devlet tüm imkanlarıyla bu kişiyi aramak için seferber olmuş durumda. Ülke içinde hareket etme ihtimali çok zayıf. Yurtdışına kaçmamış diyebilir miyiz, yüzde 100 diyemeyiz.

– ABD’nin Gülen’in iadesi ile ilgili yavaş tavrını bakışınız nedir, yeni gelişme var mı?

Geçici tutuklama talebi, iade talebimiz ve diğer yazışmalar ABD ile yapıldı. İade dosyaları da gitti. 8 bin sayfa civarında. ABD Türkiye ilişkilerinin ana gündemi bu. Bundan sonra Türkiye ABD ilişkilerinin sağlıklı yürümesinde bunun mutlaka etkisi olacaktır. ABD’nin empati yapması lazım. ABD’nin Fetullah Gülen hakkında bugüne kadar bir adım atmamış olması, Türk halkının ABD’ye ve ABD yönetimine bakışını olumsuz etkiliyor.

FETÖ terör örgütü, Türkiye aleyhine kullanılan bir maşa idi. FETÖ artık Türkiye aleyhine kullanışlı bir maşa olma vasfını kaybetmiştir. Bu Amerika için de başka ülkeler için de geçerlidir. Çünkü bu örgütün Türkiye ve Türk halkı nezdinde hiçbir karşılığı yoktur. O yüzden Türkiye üzerinden hesap yapanlar, hesaplarını bu örgüt vasıtasıyla ulaşacaklarını düşünüyorlarsa yanlış hesap yapıyorlar. Bu örgütün bütün ABD için de Avrupa ve başka ülkeler için de Türkiye’ye dönük kullanışlı bir maşa olma vasfı yoktur. Bundan sonra kullanmak isterlerse de kendi ellerini yakarlar, çünkü bu örgütün böyle bir şeyi var. Bu örgüt, Türkiye için sadece ulusal güvenlik tehdidi değil, bulunduğu tüm ülkeler için de ulusal güvenlik tehdididir. Amerika için de Avrupa için de. Amerikalıları okullarında eğiterek, onlara kendi ideolojisini vererek, onların Amerikan kamu yönetiminde görev almasını sağlayarak ve Türkiye’de 40 senede yaptığı devlet içine sızma ve o devletin sahibi olma politikasını bütün faaliyette bulunduğu ülkelerin hepsinde aynen uyguluyorlar. Yani ABD’de bu okullar vasıtasıyla aynı şeyi yapıyor başka ülkelerde de aynı şeyi yapıyor. Biz diyoruz ki bizim için büyük bir ulusal güvenlik tehdidi olan bu terör örgütü sizin için de aynen ulusal güvenlik tehdididir.

ABD’de FETÖCÜLER, Türkçe olan isimlerini değiştiriyorlar. Hıristiyan isimleri alıyorlar, başka isimler alıyorlar, oradaki tarikatlara hıristiyan grupların içerisine, hıristiyan olmuş o gruba girmiş kişiler olarak giriyorlar ve orada yer alıyorlar. Oralarda itibar kazanarak oralardan güç alarak kendi örgütlerine aktarmak istiyorlar. Bunun son zamanlarda sayısı bayağı arttı. Ben şimdi diyorum ki bu örgüte karşı siz Türkiye’nin yaşadığı tecrübelerden edindiği haklı uyarılarını dikkate almazsanız bu örgüt kendi milletine yaptığı ihanetin aynısını çok daha rahatlıkla size yapar. Kendi devletine kendi milletine ihanet edenler, Amerika’ya başka ülkelere niye ihanet etmesinler. ‘Yaa ben kontrol ediyorum’ Kontrol edemezsiniz. Bunlar da biz Amerika’yı kontrol ediyoruz, Avrupa kontrol ediyoruz diye etrafta bunu anlatıyor. O zaman da tedbir almak Amerika için de Avrupa için kendi ulusal güvenlikleri için şarttır. Türkiye’nin dediklerine uymazlarsa, şimdi tebessüm edebilirler, bakan ne diyor diye, ama 15-20 sene sonra bugün Türkiye’nin aldığı tedbirlerden aynısını belki daha ağırını onlar almak zorunda kalacaklar.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

741