Aliyev uyarmıştı, dinlemediler: Ermenistan Başavcısından Karabağ`a izinsiz ziyaret

Ermenistan Başsavcısı Artur Davtyan, Azerbaycan ordusunun işgalden kurtardığı Karabağ`ın Hankendi bölgesine izinsiz ziyaret gerçekleştirdi.

Ermeni medyasında yer alan haberlere göre Davtyan, Hankendi`de bölücü terör örgütü elebaşı, kendini sözde Karabağ Cumhuriyeti`nin başkanı gibi tanıtan, Azerbaycan`ın hakkında uluslararsı arama kararı çıkarttığı Arayik Arutyunyan ile görüştü.

Aliyev uyarmıştı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 7 Ocak`ta ekonomi kurmaylarıyla düzenlediği 2020 yılına ilişkin değerlendirme toplantısında, Dağlık Karabağ’a Azerbaycan’ın izni olmaksızın yapılan ziyaretleri değerlendirmişti.

Aliyev, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan’ın da Dağlık Karabağ’a gittiğine değinerek, “Senin ne işin var orada? Savaşı unutmasınlar. ‘Demir yumruğun’ yerinde olduğunu unutmasınlar. Bu ziyaretler durdurulmalıdır. Bu tür kışkırtıcı adımlar atılırsa, Ermenistan’ın daha çok pişman olacağı konusunda uyarıyoruz. Peki, ilişkiler normalleşecekse, böyle provokatif ziyaretlere ne gerek var? Ne göstermek istiyorlar? Bizi kışkırtmak mı istiyorlar? Bu tip adımların onlara pahalıya mal olduğunu unutmasınlar. Bu nedenle tüm ziyaretler durdurulmalıdır. Bizim iznimiz olmadan Uluslararası Kızılhaç Örgütü dışında hiçbir yabancı kuruluş ve vatandaş oraya gidemez. Ermenistan Dışişleri Bakanı, sen kimsin ki oraya gidiyorsun? Uyarıyoruz. Benzer bir adım tekrarlanırsa cevabımız çok sert olacaktır. İlk defa Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla onları uyardık. Bundan sonra uyarı farklı şekilde verilecektir.” ifadeleri ile Ermenistan`ı uyarmıştı.

www.yenicag.info

343