Aliyev`den BM`de ders niteliğinde konuşma: BM`nin ikili tutumunu yüzlerine söyledi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu`nda yaptığı konuşmada, “Bugün gururla söylüyorum ki Ermenistan savaş meydanında mağlup edildi ve Azerbaycan işgali sona erdirdi” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu`na hitap etti.

Koronavirüs pandemisi, aşı milliyetçiliği, Paris İklim Anlaşması ve birçok önemli konulara değinen Aliyev, konuşmasının büyük kısmını Karabağ Zaferi`ne adadı.

BM`nin ikili tutumundan konuşan Aliyev, “BM Güvenlik Kurulu`nun bazı kararnameleri birkaç gün içerisinde icra edilmesine rağmen bize geldikte 27 yıl yerine getirilmedi. Bu ise ikili tutumun bariz örneğidir.

AGİT Minsk Grubu Eş Başkanları somut adımlar atmış olsaydılar o zaman görevlerini yerine getirmeği başarabilirdiler” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, tarihi adaletin sağlandığını söyledi:

“Azerbaycan 30 yıllık münakaşayı askeri-siyasi yollarla çözdü, torpak bütünlüğünü ve tarihi adaleti sağladı. Dağlık Karabağ münakaşası mazide kaldı. Azerbaycan`da artık Dağlık Karabağ diye bir yer yoktur. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Karabağ ve Doğu Zengezur ekonomik bölgelerini kurduk. Fırsattan yararlanarak BM üye devletlerini ve BM Sekreterliğini arazilerimizden konuşurken hukuki açıdan mevcut olmayan, siyasi açıdan garezli ve manipülatif isimleri kullanmamaya çağırıyorum”.

Aliyev yaptığı açıklamada, “Ermenistan, daha önce işgal altındaki toprakların altın ve diğer değerli metalleri de dahil olmak üzere doğal kaynaklarını yasa dışı bir şekilde sömürdü ve uluslararası pazarlara ihraç etti” ifadelerini kullandı.

Aliyev, “Somut hakikatlere dayanarak, önceden işgal edilmiş topraklarda yasa dışı olarak Azerbaycan’ın doğal kaynaklarını sömüren ve başka yasa dışı faaliyetlerde bulunan farklı ülkelerden şirketler tespit ettik” diye konuştu.

Azerbaycan lideri, “Bu şirketler hakkındaki yasal işlemleri başlattık bile” diyerek bu şirketlerin sorumlu tutulacağını da sözlerine ekledi.

Agil Bekir

www.yenicag.info

154