Aliyev’den İran’a sert yanıt: "Cevapsız kalmayacak!"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran’dan yapılan “Azerbaycan İsrail’i bölgeye getirdi” iddialarına “İsrail’i burada nerede gördüler. Burada tek bir kişi bile yaşamıyor. Burada bina yok. Kanıt var mı, yok! Kanıt yoksa herkes söylediklerinden sorumlu tutulmalıdır. Kimsenin bize karşı mesnetsiz iftiralar üretmesine izin veremeyiz” yanıtını verdi.

İşgalden kurtarılışının 1. yılında ziyaret ettiği Cebrayıl’da konuşan Aliyev, son dönemlerde İran’la yaşadıkları gerginliklere ilişkin, “Biz iyi niyet sergiliyoruz. Fakat bu, kendimize yönelik asılsız suçlamaları kabul edeceğimiz anlamına gelmez… Bize karşı yapılan asılsız suçlamalar cevapsız kalmayacak. Bu iddiaları reddediyor ve kanıt talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın bağımsız politika izleyen bir ülke olduğunu vurgulayan Aliyev, şöyle devam etti:

“Komşularımızla ve diğer tüm ülkelerle bağımsız politika ile ilişkiler kuruyoruz. Hiç kimse içişlerimize karışmasın. Hangi ülke ile hangi düzeyde ilişki kurmamız bizim kendi işimiz. Sonuçta Ermenistan ile yakın dostane ilişkileri olan ülkelere bir şey demiyoruz. 2. Karabağ Savaşı bunu gösterdi ve bugün Ermenistan’ı kaç ülkenin desteklediğini görebilirsiniz. Bu ülkelerle düşman mı olalım? Hayır. Evet, özellikle yakın komşu ülkeler Ermenistan’la ilişkilerde aktif olduğunda iç dünyamızda bundan rahatsız olabilir, bundan acı duyabiliriz fakat bunu asla dile getirmeyiz.”

www.yenicag.info

188