Almanya'nın İncirlik kararının ardından Merkel'den ilk açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İncirlik’teki Alman askerlerinin çekilmesinin ardından Ankara’yla diyaloğun sürmesi gerektiğini belirtti.

Gazetecilere yaptığı açıklamada Merkel, “Türkiye ile diyaloğu sürdürmeliyiz. Başka konulara odaklanabiliriz, bir sürü zorlu mesele var. Ama bu adımda ilişkilerin bozulduğu bir durum görmüyorum” dedi.
Türkiye’yle çok sayıda ortak çıkarı olduğunu belirten Merkel, buna yakın ekonomik ilişkiler ve mülteci krizinin de dahil olduğunu söyledi.

‘KOALİSYONDAKİ PARTNERLERİMİZLE GÖRÜŞMELİYİZ’

Merkel, “Ürdün’e gideceğiz. Tabii ki öncesinde IŞİD karşıtı koalisyondaki partnerlerimizle, operasyonel kapasitemizi nasıl koruyabileceğimizi, hareket için neye ihtiyacımız olduğunu konuşmamız gerekiyor. Ardından koalisyonun etkili olması koşuluyla bu hareket hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.

Almanya hükümeti, 260 Alman askerinin ve Tornado uçaklarının İncirlik Üssü’nden geri çekilmesini öngören planı bugün onayladı.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, kararın ardından, “”Türkiye’nin şu anda Alman parlamenterlerin İncirlik üssünü ziyaretine izin verme durumunda olmadığı göz önüne alan kabine, Alman askerlerinin İncirlik’ten Ürdün’e nakledilmesine karar vermiştir” açıklamasında bulunmuştu.

kaynak: Sputnik

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1 K