Anthony Blinken Cumhurbaşkanı Aliyev`i aradı

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

ABD Dışişleri Bakanı, bu yıl 7 Kasım’da Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları arasında barış anlaşmasına ilişkin görüşmenin Washington’da yapıldığını ve ABD’nin Azerbaycan ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşme sürecine katkıda bulunmaya kararlı olduğunu bir kez daha vurguladı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecini daim gündemde tutmasını ve ABD’nin bu yöndeki çabalarını takdirle karşıladığını belirtti.

Aliyev, bu yöndeki çaba ve müzakerelere rağmen son günlerde Ermenistan yönetimi tarafından yapılan çelişkili açıklamaların iki ülke ilişkilerinin normalleşmesini ve barış gündeminin ilerlemesini olumsuz etkilediğini kaydetti.

Antony Blinken, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve barış anlaşmasının imzalanması için tarihi bir fırsatın oluştuğuna dikkati çekerek, ABD’nin bu yöndeki çabalarını sürdüreceğini söyledi.

Görüşmede, ayrıca Ermenistan ile Azerbaycan arasında barış antlaşmasına yönelik yeni bir görüşmenin yapılması ve güven artırıcı tedbirler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

www.yenicag.info

461