Artık gördüğünüze de inanmayın...+VİDEO

Sahte haberlerin gündemi sık sık meşgul ettiği günümüzde durumu daha da kötüleştirebilecek bir teknoloji geliştirildi. Bilimciler, bir kişinin konuşmasını bir başka kişinin ağzından çıkıyormuş gibi gösteren videolar üretebilen Photoshop benzeri bir tekniği tanıttı.

Dünya Halleri’nin The Atlantic’ten aktardığı habere göre, Washington Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen algoritma, bir kişinin önceki videolarını inceleyerek dudak hareketlerini taklit edebiliyor.
Bu teknikle hazırlanan videolarda, herhangi bir ses dosyası sanki kişinin ağzından çıkıyormuş gibi gösterilebiliyor.

Araştırmacılar örnek olarak birçok ortamda yüksek çözünürlüklü görüntüleri bulunan eski ABD Başkanı Barack Obama’yı kullandı.

ALGORİTMA KİŞİNİN DUDAK HAREKETİ VERİLERİNİ ÜST ÜSTE YERLEŞTİRİYOR

Gerçekçi bir ağız yapısı oluşturulabilmesi için sistem Obama’nın daha önceki konuşmalarını inceleyerek topladığı dudak hareketi verilerini üst üste yerleştirdi.

Daha sonra bu hareketler daha yumuşak geçişlerle doğal hale getirildi. Hazırlanan ağız yapısı, Obama’nın bir başka videosundan alınan görüntünün üzerine yerleştirilince insan gözüyle algılanamayacak kadar başarılı bir taklit ortaya çıktı.

AKICI İLETİŞİM İÇİN KULLANMAK DA MÜMKÜN

Bu tekniğin ilk akla gelen olası kullanım alanı, önemli kişilerin ağzından sahte konuşmalar yayınlayarak yapılacak yalan haberler.
Ancak araştırmacılar tekniğin pek çok farklı alanda kullanılabileceğini düşünüyor.

Özellikle sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ortamlarında kişinin gerçekçi bir görüntüsü ile aynı anda birden fazla noktadaymış gibi hareket etmesi sağlanabilir.

Araştırmacılar bu teknolojinin amacının insanlar arasında daha iyi bir iletişim kurmak olduğunu ifade ediyor.

Video konferans uygulamalarında da internet bağlantısının kesintisiz video göndermek için yeterli olmadığı durumlarda, bu teknoloji sayesinde kişinin önceki görüntüsünün üzerine uygun dudak hareketleri eklenerek akıcı bir iletişim sağlamak mümkün olabilir.

İNSANSI ROBOTLARIN DOĞAL HAREKET ETMESİ SAĞLANABİLİR

Ayrıca bu teknik sayesinde kullanıcılar ‘Siri’ gibi akıllı asistanlara dilediğiniz kişinin yüzünü verebilir, hayranı oldukları ünlü birisini asistanınız olarak kullanabilir.

Aynı şekilde, navigasyon uygulamaları da artık bir yüze sahip olabilir. Ancak araştırmacılar asıl amacın bu tarz eğlence amaçlı uygulamalar olmadığının altını çiziyor. Burada asıl hedeflenen insanların kişiliklerini sanal ortama aktarabilmek.

Daha sonra bu insan özellikleri robotlara aktarılarak gelecekte insanların hayatında daha fazla yer alması beklenen insansı robotların doğal hareket etmesi sağlanabilir.

Samsung, Google, Facebook ve Intel gibi teknoloji dünyasının önde gelen şirketleri, bu teknolojinin geliştirilmesine katkıda bulunmak için projeye yatırım yapmış.

Bu da projenin gelecekte geniş uygulama alanları olabileceğinin bir kanıtı olarak gösteriliyor.

SAHTE GÖRÜNTÜLER AYIKLANABİLİR

Sistemin kötüye kullanılması da elbette muhtemel ancak araştırmacılar böyle bir durumda videonun gerçek mi sahte mi olduğunu ayırt etmenin çok kolay olacağını belirtiyor.

Belki insan gözü sahte videoları fark edemeyebilir ancak hazırlanacak bir yazılımla ağız çevresinin incelenmesi, videonun kaynağının anlaşılması için yeterli olabilir.

Ayrıca videolar için hazırlanacak bir veri tabanı da yeni videoları doğrulamak için kullanılabilir.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1.1 K