Artık haklı kimse, güçlü de o olacak!

“Bölgenin geleceği: jeopolitik çağrılar ve perspektifler” isimli Uluslararası Sempozyum sona erdi.

Yeni Çağ Medya Grubu, Azerbaycan Türkiye Evi ve Türkiye Azerbaycan İşadamları ve Sanayaciler Birliği tarafında organize edilen Sempozyumda önemli konular tartışıldı.

TÜİB Başkanı Hüseyin Büyükfırat, kapanış konuşmasında şunları söyledi:

“Biz bugün bölgenin geleceğini konuştuk. Bölgenin geleceği konusuna değinmeden önce tüm dünyadaki duruma dikkat çekmek istiyorum. Birinci ve İkinci Cihan Harbi’nden sonra başlayan kanlı süreç sonucu milyonlarla insan öldü. Savaşlar dünyaya gözyaşı ve kandan başka bir şey vermedi. Bugün Kudüs’te yaşananlar artık dünya düzeninin değiştiğini gösteriyor. Artık “Güçlüysem, haklıyım” diye bir şey olmayacak. Bundan sonra sadece “Haklıysam, güçlüğüm” olacak.

Türkiye Azerbaycan Evi ve Azeri-Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı kapanış konuşmasında tüm emeği geçenlere teşekkür etti ve şunları söyledi:

“Bizim derdimiz Rusya değil. Sadece biz herkesin kendi ismiyle anılmasını istiyoruz. Karabağ sorununu çözmek Rusya’nın elinde, ama yönetim değişse bile Rusya’nın çıkarları değişmeyecek. AGIT Minsk Grubu da sorunun çözümü konusunda hiçbir şey yapmıyor. Bu kurum sadece turistik bir grup.

Bugün dünyada yaşanan son olaylardan sonra ABD’nin karşısında durabilecek bir güç olsun istiyorum. Bu güçse güçlü bir Rusya ve Türkiye olacak.”

www.yenicag.info

979