Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, İsrailli mevkidaşı ile bir araya geldi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi temaslarda bulunmak üzere Bakü’ye gelen İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog ile görüştü.

İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog, resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan`a geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Herzog arasında ikili ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirildi.

İlham Aliyev görü.mede, “Sayın Cumhurbaşkanı, saygıdeğer heyet üyeleri, Azerbaycan’a hoş geldiniz. Sizleri ülkemizde ağırlama fırsatı bulduğumuz için çok mutluyuz. Ziyaretin ülkelerimiz arasındaki dostuk ilişkilerinin gelişmesine büyük ivme kazandıracağından eminim. Sayın Cumhurbaşkanıyla ikili gündemimiz ve bölgesel meselelerle ilgili verimli müzakereler yaptık. Ziyaretten sonra olumlu dinamikleri göreceğiz. Çünkü ticaret, enerji, güvenlik gibi farklı alanlarda birçok çalışmalar yapmış olmamıza rağmen kesinlikle büyük bir potansiyelin olduğundan eminim. Ancak hala fazla çalışmaların yapılması gerekiyor. Tabii ki Azerbaycan ziyaretinizi tarihi bir ziyaret olarak değerlendiriyoruz. Davetimi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog, görüşmede yaptığı konuşmada, “Burada olmaktan onur ve memnuniyet duyuyorum. Buraya açık bir yürek ve halklarımız arasındaki büyük dostlukla geldik. İsrail ve Azerbaycan arasındaki ortaklık, bahsettiğiniz ve ele aldığımız birçok alanların da temel noktasıdır. Bunun da halklarımıza birçok alanlarda bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Her şeyden önce, bunun Yahudiler ve Müslümanlar barış için birlikte çalışırlarsa, birlikte açık diyalog yaparlarsa, dünyanın iyiliği için birlikte çalışırlarsa, birlikte büyük işler başarabileceklerine dair bir mesaj olduğunu düşünüyorum. İkincisi bu, stratejik bir ilişkidir. Çünkü biz barış, refah ve kalkınma açısından tüm bölgeyi etkiliyoruz. Bunun için çok teşekkür ederim. Tabii ki karşılık göstererek sizi İsrail’de ağırlamayı sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

215