Azerbaycan Dışişleri`nden Ermenistan`a SERT TEPKİ: "Bu toprak bütünlüğüne yönelik bir saldırıdır"

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından, Ermenistan`ın “insani kargo” adı ile Azerbaycan’ın egemen bölgelerine araç konvoylarının gönderilmesi ile açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kendi sınırlarına kontrol etmek ve Ermenistan’ın provokasyonlarını önlemek amacıyla kurduğu Laçın sınır kontrol noktasının varlığını hazmedemeyen Ermenistan tarafının ülkemiz ile anlaşmaya varılmadan Azerbaycan’ın egemen bölgelerine “insani kargo” adı altında araç konvoylarının göndermesi, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik bir saldırı ve Laçın sınır kontrol noktasına karşı bir sonraki provokasyondur.

Ermenistan tarafının Moskova’da şu anki duruma ilişkin kapsamlı müzakerelerin yapıldığı görüşmelerin hemen ardından böyle bir adım atması, bu ülkenin süreçte samimi olmadığını ve durumu gerginleştirerek uluslararası toplumun kafasını karıştırmak niyetinde olduğunu gösteriyor.

15 Haziran’da Laçın’da sınır muhafızlarının ateş altına alınması, kaçak ürünlerin getirilmesi girişimleri dahil olmak üzere Ermenistan tarafının söz konusu provokasyonu, bu ülkenin sinsi saldırgan politikasından vazgeçmediğinin açık bir örneğidir.

Bu provokasyon, Ermenistan’ın “bölgede gergin insani durum” iddialarının bu ülkenin manipüle etme ve yasadışı faaliyetlerine devam etme niyetinden başka bir şey olmadığını bir kez daha gösteriyor.

Azerbaycan tarafının Ermeni sakinlerin ihtiyaçlarının karşılanması için “Ağdam-Hankendi” yolu ve diğer alternatif yolların kullanılması da dahil olmak üzere bir dizi teklifte bulunmasına ve bu tekliflerin Avrupa Birliği, Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından desteklenmesine rağmen Ermenistan tarafının bütün önerilere karşı çıkması, onların iddialarının siyasi şantaj olduğunu gösteriyor.

Bu adımlar, insani faaliyetleri siyasileştirmenın yanı sıra, Azerbaycan’ın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün tanınmasına dair açıklamalarla çelişiyor.

Bu provokasyona Avrupa Birliği’nin Ermenistan’daki misyonunun ve diplomatların alet edilmesi, bunun önceden planlanmış bir adım olduğunu gösterdi.

Ermenistan tarafından bir kez daha bu tür provokasyonlara son vermesini talep ediyoruz.”

www.yenicag.info

628