Azerbaycan Fransa`ya nota verdi!

Fransa’nın Bakü Büyükelçisi Anne Boillon, bugün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı, nota verildi.

Aralarında Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun da bulunduğu Fransa’nın birkaç şehrinin yetkilileri eşliğinde Laçın sınır kapısına ‘insani yük’ adı altında araçların gönderilmesi ve söz konusu kişiler tarafından Azerbaycan’a yönelik provokatif açıklamalar yapılması nedeniyle Fransız Büyükelçiye Dışişleri Bakanlığı notası sunuldu.

Fransa tarafının bu adımlarının Azerbaycan’ın içişlerine doğrudan müdahale olmanın yanı sıra, ülkemizin uluslararası hukukla korunan egemenliği ve toprak bütünlüğüne de saldırı olduğu vurgulandı.

Ermenistan’ın yalan ve manipülasyon kampanyasının bir aracı olan bu provokatif eylemlerin, bölgede durumu gerginleştirmeye yönelik ve Fransa tarafından Ermenistan’ı intikamcı tutumunu sürdürmeye teşvik eden ve son günlerde daha da yoğunlaşan adımların bir örneği olduğu kaydedildi.

Uluslararası insani yardım gönderilmesine ilişkin uluslararası yasal çerçeveye aykırı olarak Azerbaycan’ın onayı alınmadan, onun iradesi dışında, uluslararası alanda tanınan topraklarına herhangi bir ad altında yük gönderilmesi girişimini provokatif bir eylem olarak değerlendiren Azerbaycan tarafı, buna kesinlikle itiraz ettiğini karşı tarafın dikkatine sundu.

Fransa’dan, Azerbaycan’ın uluslararası hukukla korunan egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşı yönelmiş, bölgede uluslararası aktörlerin aktif çabalarıyla ilerletilen kırılgan normalleşme sürecini tehlikeye sokan adımlara son verilmesi talep edildi

www.yenicag.info

302