Azerbaycan, Karabağ’daki Rus barış gücüne ihtarda bulundu

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’daki Rus barış gücüne ihtarda bulundu.

Bakanlık açıklamasında aşağıdaki ifadeler yer aldı:

“Rusya Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde, yerleşim yerlerimizin isimleri sözde Ermenice yer adlarıyla kaydediliyor.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Karabağ ekonomik bölgesinin yerleşim bölgelerinin Azerbaycan yer adlarına uygun listesi ve haritası Rusya Savunma Bakanlığına, Azerbaycan topraklarında geçici olarak konuşlandırılan Rus barış güçlerinin önceki ve şimdiki komutanlığına aynı zamanda Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi’ne Azerbaycan tarafından resmi olarak gönderildi ve açıklamalarda bu isimlerin kullanılması konusunda defalarca müracaatta bulunuldu.

Buna rağmen ne yazık ki, Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan Rusya barış güçlerinin açıklamalarında yerleşim yerlerimizin isimleri sözde Ermeni yer adlarıyla belirtiliyor.

Nitekim Rusya barış güçlerinin 24 Kasım 2022 tarihli açıklamasında, “Magavuz” yerleşim birimi istikametinde Azerbaycan ordusu tarafından ateşkesin ihlal edildiği iddia ediliyor.

“Magavuz” olarak adlandırılan Azerbaycan yerleşim biriminin resmi isminin ÇARDAKLI olduğunu Rusya tarafının dikkatine sunuyoruz. Azerbaycan ordusuna bağlı birlikler ateşkesi ihlal etmedi ve bu istikamette hiçbir ateş açmadı.

Aynı zamanda, son zamanlarda yasadışı Ermeni silahlı gruplar tarafından ateşkesin ihlal edildiği ve diğer olaylar hakkında Rusya tarafına verilen bilgilerin Rus barış güçlerinin resmi açıklamalarında yansımadığını da beyan ediyoruz.”

www.yenicag.info

320