Azerbaycan, kendi topraklarında yaşayan Ermeni nüfusun entegrasyonu yönünde adımlar atıyor

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Azerbaycan’a yönelik 16 Mart tarihli asılsız ve yalan dolu beyanına ilişkin açıklamada bulundu.

“16 Mart’ta Ankara’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın asılsız ve iftira niteliğindeki beyanı, Ermenistan’ın yaklaşık 30 yıl yürüttüğü işgal politikası, aynı zamanda mevcut ihtilaf sonrası dönemde Azerbaycan’a ve Azerbaycanlılara karşı yaptığı ve gelecekte yapabileceği provokasyonları örtbas etmeyi amaçlıyor.

Ermenistan tarafından 30 yıllık işgali döneminde yüzlerce şehir ve köyümüzün, tarihi ve dini anıtlarımızın kasıtlı olarak tahrip edilmesi, doğal kaynaklarımızın sömürülmesi, 4 bine yakın vatandaşımızın kayıp düşmesi ve toplu mezarların bulunması, Ermenistan’ın mayın tehditlerini sürdürmesi, toprak bütünlüğü ve egemenliğe, aynı zamanda üçlü bildiri kapsamındaki yükümlülüklere aykırı olarak Ermeni silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan topraklarından tamamen çıkarılmaması, Zengezur koridorunun açılmasının engellenmesi, bugünkü Ermenistan topraklarından Azerbaycanlı nüfusa karşı etnik temizlik yapılması gerçeklerinin ve Batı Azerbaycan Topluluğunun güvenli ve onurlu bir şekilde kendi topraklarına geri dönme talebinin Ermenistan’a karşı ‘toprak iddiası’ ve ‘saldırı hazırlığı’ olarak gösterilmesi tamamen asılsızdır.

Aynı şekilde hem Sovyet Ermenistanı döneminde hem de 1990’lı yıllardan beri Ermenistan topraklarındaki binlerce Azerbaycan yer isimlerini kasıtlı olarak değiştiren, Ermenistan topraklarından Azerbaycan izlerini yok eden, tarihi anıtları tahrip eden, böylece Azerbaycan’ın tarihi topraklarını Ermenileştiren Ermeni tarafının Azerbaycan’ın ‘Batı Azerbaycan Topluluğu’ ifadesini kullanmasını uluslararası hukuk ihlali olarak sunması riyakarlıktır.

Yaklaşık 30 yıllık işgal döneminde 9 şehri ve yüzlerce köyü yağmalayan, 1 milyona yakın Azerbaycanlıya yönelik etnik temizlik yapan, onları kendi evlerine dönme hakkından mahrum bırakan Ermenistan’ın Azerbaycan’ın kendi topraklarını özgürleştirmesinden sonra mültecilerin haklarından bahsetmeye hakkı yok. Azerbaycan, kendi topraklarında yaşayan Ermeni nüfusun entegrasyonu yönünde adımlar atıyor. Azerbaycan, Ermeni sakinlerle diyalog yapıyor ve iyi niyetli adım olarak bu çerçevede bir sonraki görüşmenin Bakü’de yapılmasını teklif etti. Ermeni tarafı ise tam tersine, Batı Azerbaycan Topluluğunun diyalog teklifini tamamen reddetmiştir. Bu, Ermenistan’ın bölgede barış ve istikrardan yana olmadığının ve riyakarlığının göstergesidir. Azerbaycan tarafı, Ermenistan’ın bütün provokasyonlarına karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tüm adımları atacak.” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

415