“Azerbaycan KKTC`nin bağımsızlığını tanımalıdır fakat…” – Mufalefet parti liderinden flaş açıklamalar

Ferec Guliyev, “Her bir konuda Türkiye`den destek aldığımız gibi biz de tüm konularda kardeş ülkenin yanında olmalıyız.” dedi

Azerbaycan`ın muhalefette olan Milli Direniş Hareketi Partisi (AMDHP) Genel Başkanı Ferec Guliyev, Yeni Çağ muhabirine verdiği demeçte Azerbaycan`ın resmi olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin bağımsızlığını tanımasından yana olduğunu belirtti.

Guliyev, bunun için uygun zamanın beklenilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

AMDHP Genel Başkanı, “Bu çok hassas bir konudur ve bu soruyu muhalefette olan parti lideri olarak puan toplamak için cevaplamak da mümkün. Burada ulusal çıkar söz konusu var ve ölçüp biçilmelidir.

En azından biz 1 Aralık`a kadar dikkatli davranmalıyız ve Karabağ`da bazı işleri sonlandırmalıyız. Prensip olarak Kuzey Kıbrıs`ın bağımsızlığı tanınmalıdır. Kosova ile ilgili ise bir az düşünmek lazım.

Kıbrıs`taki durumu başka yerlerle, özellikle de Karabağ`la mukayese ediyorlar. Fakat bunlar ayrı ayrı konulardır. Burada yalnızca Kıbrıs`ın değil hem de Türkiye`nin istikbali söz konusudur. Bu konuya ılımlı yaklaşıyorum. Fakat doğru zamanın seçilmesi de çok önemlidir. Her bir konuda Türkiye`den destek aldığımız gibi biz de tüm konularda kardeş ülkenin yanında olmalıyız. Çünkü Türkiye`nin Doğu Akdeniz ile ilgili siyasetinde Kıbrıs çok önemli bir faktör.

Son günlerde Maraş`la ilgili atılan adımlar ve seçimlere milliyetçi birinin zafer kazanması da önemli bir gelişmedir. Türkiye`nin bu konulardaki başarısı dolayısıyla Azerbaycan`ın da başarısıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet`inin Azerbaycan tarafından tanınması mümkündür, fakat söylediğim gibi burada zamanlama konusu çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Agil Bekir

www.yenicag.info

381