Azerbaycan sinemaları, Türk askerini hedef alan filmi yayınlamayı reddetti

Azerbaycan Kültür Bakanlığı, “Ateşte – İki Kız Kardeş” filminin Azerbaycan’da gösterimi hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Mevcut mevzuata göre, ülkede toplu gösterim için öngörülen yerli ve yabancı filmler, Kültür Bakanlığı tarafından kayıt altına alınarak yayın lisansı verildikten sonra film gösterim salonlarında seyirciye sunuluyor.

‘Ateşte – İki Kız Kardeş’ filmiyle ilgili şunu belirtmek isteriz ki, söz konusu filme bakanlık tarafından yayın lisansı verilmemiştir ve gerek Nizami Sinema Merkezi’nde gerekse ülkedeki özel sinema salonlarında söz konusu filmin gösterimi öngörülmüyor. Filmin sinema dışı herhangi bir mekânda gösterimine gelince, bu tür meselelerin çözümü Kültür Bakanlığı’nın yetkisi dâhilinde değil. Ancak bununla birlikte bakanlık, filmin sinema dışı bir mekânda gösterimini makbul bulmadığını belirtiyor.” ifadelerine yer verildi.

İki gün önce Almanya’nın Bakü Büyükelçiliği, AB’nin Azerbaycan Temsilciliği ile birlikte söz konusu filmin Azerbaycan’da gösteriminin yapılacağını duyurdu. Filmin gösteriminin 5 Aralık 2022 Pazartesi günü saat 19.00’da Landmark’da yapılacağı kaydedildi.

Azerbaycan sinemalarının “Ateşte-İki Kız Kardeş” filmini yayınlamayı reddettiğini belirtmek gerekir. Filmde, Alman silahlı kuvvetlerinin bir askeri olan Rojda Hani, Irak’taki Kürt askerlerini DEAŞ’a karşı savaşmaları için eğitiyor. Ancak aslında kayıp kız kardeşi Barivan’ı aradığını kimse bilmiyor. Ayrıca filmde Türk askerleri zalim, kana susamış, sinsi bir “potansiyel düşman” olarak gösteriliyor.

www.yenicag.info

424