Azerbaycan: "Tüm sorumluluk Ermenistan'ın siyasi ve askeri liderliğine aittir"

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’ın, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerince 2. Karabağ Savaşı sonrasında varılan mutabakatı kabaca ihlal ettiğini, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik çabalara zarar verdiğini açıkladı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Laçın istikametindeki Azerbaycan mevzilerinin yasa dışı Ermeni silahlı güçlerce ateş altına alınması ve bir Azerbaycan askerinin şehit düşmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, bugün meydana gelen kanlı olayın, Ermenistan’ın 10 Kasım 2020’de Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerince imzalanan üçlü bildiriyi kabaca ihlal ettiğini, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik çabalara zarar verdiğini bir kez daha gösterdiğinin altı çizildi.

Açıklamada bunun, Ermenistan’ın uluslararası arabulucuların çabalarına saygısızlığının da bir göstergesi olduğu vurgulandı:

“Azerbaycan topraklarında meydana gelen olayın tüm sorumluluğu, yasa dışı silahlı gruplarını komşu devletin topraklarından henüz çekmemiş olan Ermenistan’ın, siyasi ve askeri liderliğine aittir. Azerbaycan topraklarının güvenliğini ve sınırlarının bütünlüğünü sağlamak için tüm uygun önlemler bundan sonra da devam ettirilecektir.” ifadeleri yer aldı.

Bu sabah Karabağ’da, Rus unsurların geçici olarak konuşlandığı bölgelerde bulunan yasa dışı Ermeni güçler, Laçın ilindeki Azerbaycan mevzilerini yoğun ateş altına almış, Azerbaycan ordusundan bir asker şehit olmuştu.

www.yenicag.info

490