Azerbaycan ve Türkiye İçişleri Bakanları bir araya geldi

Azerbaycan İçişleri Bakanı Vilayet Eyvazov, Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştiren Türkiye İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya başkanlığındaki heyetle görüştü.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, konukları selamlayan Bakan Eyvazov, Azerbaycan’ın Türkiye ile ilişkilerinin daha da geliştiğini, ulu önder Haydar Aliyev’in bu alandaki hizmetlerini, “tek millet, iki devlet” politikasının Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından başarıyla sürdürülmesi sonucunda dost ve kardeş ülkeler arasındaki ilişkilerin niteliksel olarak yeni bir aşamaya girdiğini memnuniyetle hatırlattı.

Azerbaycan’daki istikrarın önemine dikkati çeken Eyvazov, huzur ve güvenliğin güvenilir bir şekilde korunmasının Azerbaycan vatandaşlarının, yabancı yatırımcıların, aynı zamanda Türk işadamlarının Azerbaycan ekonomisine yatırım yapmaları, huzur içinde yaşayıp çalışmaları için uygun koşullar yarattığını söyledi.

Azerbaycan polisi ve jandrma kuvvetlerinin kamu düzeninin korunması ve suçlarla mücadelede elde ettiği olumlu sonuçlardan da bahseden Bakan Eyvazov, faaliyetlerin geliştirilmesinde Türkiye İçişleri Bakanlığı, aynı zamanda Jandarma Kuvvetlerinin özel rolünün ve hizmetlerinin altını çizerek, Ali Yerlikaya şahsında, Türkiye İçişleri Bakanlığı’na, aynı zamanda Jandarma Kuvvetleri yönetimine teşekkür etti.

Eyvazov, Ali Yerlikaya’nın Azerbaycan’a ilk resmi ziyaretinin ilişkilerin gelişimi ve derinleşmesini olumlu yönde etkileyeceğinden emin olduğunu söyledi.

Sıcak karşılama, ayrıntılı bilgilendirme ve misafirperverlikten dolayı şükranlarını sunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Azerbaycan’ı ziyaretinden, dost ve kardeş ülkelerin bölgede huzur ve istikrarın önünde ciddi bir engel oluşturan küresel sorunlara, aynı zamanda her türlü organize suça karşı her zaman ortk tutum sergilemelerinde ve ortak çaba sarfetmelerinden, Azerbaycan’ın hızlı gelişiminde ve ülkede sağlanan istikrardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İki ülkenin ilgili kurumları arasındaki verimli iş birliğini takdir eden Bakan Yerlikaya, ilişkilerin geliştirilmesi için bundan sonra da her türlü çabayı göstereceklerini, iş birliği ve tecrübe alışverişinin halkların ve ülkelerin çıkarlarına hizmet ettiğini vurguladı.

Görüşmede, ayrıca karşılıklı ilgi uyandıran diğer konular da ele alındı.

www.yenicag.info

447