Azerbaycan`da düğün skandalı: İktidar partisinde ilk istifa

Azerbaycan`da yeni tip kornavirüsle mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalardan bazıları kaldırılsa da cenaze ve düğün törenlerinin yapılmasına getirilen yasak hâlâ  yürürlükte.

Ülkenin pandemi ile mücadele ettiği bir zamanda Azerbaycan kamuoyunda gıcık yaratan olay gündeme bomba gibi düştü. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Ofisi eski Başkanı, Azerbaycan Millî Bilimler Akademisi Başkanı Ramiz Mehdiyev, tüm karantina kurallarını çiğneğerek torununa düğün yaptı.

18 Ağustos`ta başkent Bakü`nün Novhanı kasabasındaki bağ evinde yapılan düğünden görüntüler sosyal medyada yayıldıktan sonra olaya itirazlar çığ gibi büyüdü.

Ramiz Mehdiyev

İnsanlar, “Kanun herkes için kanundur!” diyerek itirazlarını dile getirdi ve düğüne katılan herkesin cezalandırılmasını talep etti. Toplumda büyük yankı uyandıran düğünden bir kaç gün sonra olay daha da ilginçleşmeğe başladı. Şöyle ki düğüne üst düzey yetkililerin de katılması halkta nefret ateşini körükledi.

İlk görüntülerin sosyal medyada yayılmasından sonra başka görüntüler de ortaya çıktı. Bu sefer yayılan görüntülerde, Azerbaycan iktidar partisi olan Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) Genel Sekreter Yardımcısı, milletvekili Siyavuş Novruzov, Azerbaycan Cumhuriyet Kamu Başdenetçisi Sabina Aliyeva (Hem de Siyavuş Novruzov`un karısı), Azerbaycan eski Ulaştırma, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Ali Abbasov, Bakü Devlet Üniveritesi eski rektörü Abel Maharremov ve Azerbaycan Devlet Filarmoni Başkanı Murat Adıgözelzade de vardı.

Siyavuş Novruzov ve Sabina Aliyeva düğünde

Görüntüler ortaya çıktıktan sonra herkes sessizliğe büründü, fakat toplum gereğinin yapılmasını ve karantina kurallarını ihlal ederek düğün yapan Mehdiyev`in ve düğüne katılan herkesin cezalandırılmasını talep etti.

Azerbayan İçişleri Bakanlığı, görüntüleri araştırdıktan sonra 22 Ağustos`ta Ramiz Mehdiyev`in damadı, eski milletvekili İlham Aliyev`i ve onun yeni dünürünü gözaltına aldı. Abşeron ilçe mahkemesine çıkarılan İlham Aliyev ve dünürü, karantina kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle haklarında 15 gün tutuklama kararı çıkarıldı. Aliyev ve dünürü mahkeme salonundan kelepçelenerek çıkarılırken, televizyonlar da canlı yayımdaydı.

Mehdiyev`in damadı İlham Aliyev tutuklanırken

Ramiz Mehdiyev ise daha sessizliğini bozmamıştı.

Daha sonra İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, düğüne katılan milletvekili Siyavuş Novruzov, Azerbaycan Cumhuriyet Kamu Başdenetçisi Sabina Aliyeva, Azerbaycan eski Ulaştırma, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Ali Abbasov, Bakü Devlet Üniveritesi eski rektörü Abel Maharremov, Azerbaycan Devlet Filarmoni Başkanı Murat Adıgözelzade ve diğer 17 kişi hakkında işlem başlatıldığı ve para cezası kesildiği bildirildi.

Abel Maharremov, Ali Abbasov ve Murat Adıgözelzade emniyette

İlk istifa

Olaydan sonra farklı açıklamalarda bulunan Yeni Azerbaycan Partisi Genel Sekreter Yardımcısı, milletvekili Siyavuş Novruzov, ilk önce düğüne gitmesine hak kazandırarak “Gitmekle iyi yapmışım” dese de, sonraki açıklamasında “Ramiz Mehdiyev tarafından kandırıldım” ifadelerini kullandı. Kendisine karşı tepkilerin büyüdüğünü gören Novruzov, dün partideki görevinden istifa etti. Novruzov`un karısı, görevinde daha bir yılını doldurmamış Azerbaycan Cumhuriyet Kamu Başdenetçisi Sabina Aliyeva ise sessizliğini hâlâ koruyor.

Sabina Aliyeva ve Siyavuş Novruzov

Ramiz Mehdiyev`den sert açıklama

Olayların merkezinde olan Ramiz Mehdiyev de dün sessizliğini bozdu. Mehdiyev, Azerbaycan Millî Bilimler Akademisi`nin resmi internet sitesinde (elm.az) yayınladığı açıklamada, damadının kelepçelenmesini “ikili tutum” olarak değerlendirdi ve Hz. Muhammed`in, “Ey insanlar! Senden önceki milletler yok oldu. Çünkü o milletlerin soyluları ve zenginleri çaldığında kimse onları cezalandırmadı. Ancak fakir biri bunu yaptığı zaman hemen cezalandırıldı. Tanrı’ya yemin ederim ki, kızım Fatıma çalmış olsa bile, onun elini keserdim.” sözleri ile çok sert gönderme yaptı.

Mehdiyev, bugüne kadar kendisini övenlerin bugün onun karşısında yer aldıklarını anlayışla karşıladığını da şöyle ifade etti: “Dün beni övüp bugün eleştirenleri aynı sabırla dinlemeye hazırım. Fakat bu şahıslar, Cumhurbaşkanının kanunun yüceliği için yürüttüğü mücadelenin onlar için de geçerli olduğunu ve herkesin mutlaka hukukun sert yüzüyle karşı karşıya kalacağını unutmasınlar.”

Açıklamanın sonunda tehditkar sözler sarf eden Mehdiyev, “Dürüst olmayanların halka maneviyat dersi vermesi, insanlarda ancak tiksinti uyandırır. Bunu untmasınlar!” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan siyasetinde Rusya`ya yakınlığı ile bilinen Ramiz Mehdiyev, Gri Kardinal lakabı ile anılıyor. 23 Ekim 2019`da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından görevden alınan Mehdiyev, Azerbaycan Millî Bilimler Akademisi Başkanı olarak atansa da iç ve dış siyasette etkinliğini koruyor.

www.yenicag.info

1.3 K