“Azerbaycan`da karantina süresi uzatılacak” – Cumhurbaşkanı Aliyev açıkladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sahil Babayev ve Ekonomi Bakanı Mikayil Cabbarov`la video konferans yöntemiyle görüştü.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bakanlarla ülkede koronavirüsle mücadele kapsamında görülen işler, vatandaşlara gösterilen sosyal yardımlar ve gelecek faaliyet planları hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanı Aliyev, karantina süresinin uzatılacağını bildirdi ve bugüne dek 200 bin işsizi kapsayacak olan 190 manat sosyal yardımın 600 bin kişiye verileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, “Bugüne kadar karantina rejiminin 20 Nisan`a dek süreceğini söylemiştik. Fakat şimdi karantina süresi uzatılacak ve yardım için başvuranların sayısında önemli artış yaşanmış. Bu yardımların gösterilmesinde şeffaflık önemli bir ilke olmalıdır. İlk etapta 200 bin kişi devlet tarafından 190 manat yardım alacaktı. Şimdiki durumu göz önünde bulundurursak, bu sayıyı 600 bine çıkarmalıyız. Yani devlet iki ay içerisinde 200 bin değil, 600 bin insana 190 manat vermelidir.” dedi.

Azerbaycan`ın koronavrüsle mücadelesine de değinen Aliyev, ülkede salgına karşı önlemlerin zamanında alındığını vurguladı:

“Bizim için en önemli konu her zaman söylediğim gibi insanların sağlığı, hayatı ve sosyal durumudur. Elbette, böyle bir durumda ekonomiye daha çok dikkat etmemiz gerekir. Çünkü, bunu her kes bilsin, bizim ekonomik imkanlarımız çok olmasa eğer, sosyal siyasetimizi de başarılı bir şekilde devam ettiremeyiz. Bu hastalık sınır tanımıyor. Fakat sert ve önleyici tedbirler neticesinde biz bu durumu kontrol altına ala bildik.”

Agil Bekir

www.yenicag.info

734