Azerbaycan’dan Kanada Dışişleri Bakanı Joly’nin açıklamalarına tepki

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, “Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly’nin Ermeni toplumu etkinliğinde yaptığı konuşmada, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesine atıfta bulunarak ülkemizin toprak bütünlüğü ve egemenliğine karşı görüşler ifade etmesini şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne karşı açıklamasına Bakü’den cevap gecikmedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, Kanada Dışişleri Bakanının bölgedeki ayrılıkçılığı ve intikamcı güçleri destekleyen tek taraflı açıklamalarda bulunmasının ve Ermeni yanlısı görüşleri ifade etmesinin ilk kez olmadığını kaydederek, şunları söyledi: “Azerbaycan topraklarının yaklaşık 30 yıldır Ermenistan tarafından işgalini ve yüzbinlerce Azerbaycanlının insan hakları ihlallerini kınayan, bu yıllar içinde yapılan müzakereler sürecine katkı sağlayacak ve BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarının uygulanmasının desteklenmesi konusunda herhangi bir açıklamada bulunmayan Kanada dışişleri bakanının Azerbaycan aleyhine asılsız olarak açıklamalarda bulunması karşı taraftan sergilenen garezli yaklaşımın bir örneğidir.

Kanada tarafının bu tür açıklamaları bölgede barış ve istikrara hizmet etmemektedir ve kabul edilemez.

Kanada tarafından bu tür provokatif adımlardan kaçınmayı ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı göstermesini bir kez daha talep ediyoruz.

Eğer Kanada gerçekten bölgede sürdürülebilir barışı sağlamak istiyorsa, uluslararası hukukun norm ve ilkelerinin taleplerine uygun hareket etmelidir. Yoksa bu, bölgede barışın tesis edilmesi sürecine zarar vermekten başka bir şey değildir.”

www.yenicag.info

360