Azerbaycanlı milletvekili polisi darpetti: Dokunulmazlığı kaldırılıyor

Azerbaycan`ın iktidar partisi olan Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) milletvekili Eldeniz Selimov, tartıştığı polis memurunu darpetti. Olayın medyaya yansımasının ardından Selimov için hukuki süreç başlatıldı.

YAP`li milletvekili Eldeniz Selimov, Haçmaz ilinde akrabalarının işlettiği kafenin karantina kurallarına aykırı şekilde faaliyet götermesi sebebinden mekan sahibine ceza yazmak isteyen polis memuru ile tartıştı.

İddiaya göre restorandaki tartışma olaysız bitse de milletvekili bunu hazmetmeyerek gece saatlerinde polisin evine gitti. Onu dışarı çağıran Selimov`la polis memuru arasında itiş kakış yaşandı. Kavgada Haçmaz milletvekili Selimov polis memurunu darpetti.

Olay sonrası yaşananlar medyaya yansıdı. Azerbaycan İçişleri Bakanlığı tarafından bir gün sonra açıkalama yapılarak iddiaların gerçek olduğu bildirildi. Daha sonra Cumhuriyet Başsavcısı Kamran Aliyev, polisi döven milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için Milli Meclis`e müracaat etti.

53 milletvekilinin de Meclis Başkanı Sahibe Gafarova`ya Meclisin olağanüstü toplanması için müracaat etmesinden sonra Gafarova, yaşananları göz önünde bulundurarak Meclisin 3 Ağustos`ta olağanüstü toplanması hakkında karar imzaladı. Böylelikle yarın Azerbaycan Meclisi Eldeniz Selimov gündemiyle toplanacak.

Toplantıda Selimov`un dokunulmazlığının kaldırılması yönünde kararın alınacağı düşünülüyor.

www.yenicag.info

266