Bakan Akar Hocalı Soykırımı ile ilgili: "Bu katliamı unutmadık, unutmayacağız"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’ye yönelik S-400 ve F-35 mesajı vererek, “Kısıtlamalar uygulanması müttefiklik ruhuna uygun değil” dedi. Akar, Hocalı soykırımının yıl dönümüyle ilgili, “Bu katliamı unutmadık, unutmayacağız” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gündemdeki gelişmelerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Hocalı ile ilgili konuşan Akar, “Can Kardeşimiz olan Azerbaycan’a desteğimiz bugün devam ediyor, yarın da devam edecek. Bu katliamı unutmadık, unutmayacağız” dedi. ABD ile yaşanan S-400 ve F-35 krizlerine değinen Akar, “S-400 meselesi üzerinden ülkemize F-35 başta olmak üzere birtakım kısıtlamalar uygulanması müttefiklik ruhuna uygun değil” dedi.

Bakan Akar’ın açıklamaları şöyle:

(TCG Çeşme’ye Yunan F-16’larının tacizi) Gerekli cevap verildi. Bu tutumun iyi komşuluk ilişkilerine uygun olmadığını bir kere daha ifade ediyoruz. Kendi haklarımızdan asla vazgeçmeyiz. Kıbrıs dahil, mavi vatanımızdaki menfaatlerimizi korumaya kararlıyız, buna muktediriz. Tatbikatın icrası başarı ile devam etmektedir. Biz sadece kendi güvenliğimiz için değil, medeniyetimizin sorumluluğu gereği, dost ve kardeş ülkelerin güvenliği için de hareket etmekteyiz.

(Hocalı soykırımı) Can Kardeşimiz olan Azerbaycan’a desteğimiz bugün devam ediyor, yarın da devam edecek. Tek vatan harekatına milletçe güçlü destek verdik. Azerbaycanlı kardeşlerimizin tüm imkanlarımızla yanlarındayız. Hocalı’da vahşice katledilen Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin acısı, yüreğimizde yaşamaya devam ediyor. Bu katliamı unutmadık, unutmayacağız. Hocalı’da şehit edilen tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

İLGİLİ HABER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hocalı anması
S-400 KRİZİ: KISITLAMALAR MÜTTEFİKLİK RUHUNA UYGUN DEĞİL

(ABD ile S-400 krizi) Bu milli bir meselesidir, Türkiye egemenlik hakkını kullandı. S-400 savunma sistemi, tehdit ve tehlikeye karşı ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Türkiye’ye karşı bir taarruz niyeti yoksa kimseye zararı yok. 10 yıl boyunca ABD’ye tekliflerimizde vurguladığımız teknolojik işbirliği ve uygun fiyat teklifine yeterli cevap alınmamıştır. S-400 meselesi üzerinden ülkemize F-35 başta olmak üzere birtakım kısıtlamalar uygulanması müttefiklik ruhuna uygun değil.

(FETÖ ile mücadele) 15 Temmuz’dan beri 21 binden fazla kişi ihraç edildi.

www.yenicag.info

283