Bakan Bayramov, Cenevre’de Ermeni mevkidaşı ile görüştü

2 Ekim 2022’de Cenevre’de Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları arasında ikili görüşme yapıldı.

31 Ağustos 2022 tarihinde Brüksel’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in de katılımıyla yapılan görüşme sonucunda Dışişleri Bakanlarına verilen barış anlaşmasının metninin hazırlanması talimatına uygun olarak düzenlenen görüşmede, Bakan Ceyhun Bayramov, çabaların ihtilaf sonrası dönemde Azerbaycan ile Ermenistan arasında devletlerarası ilişkilerin düzenlenmesi ve barış anlaşmasının imzalanmasına yöneltilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, bu bağlamda tarafımızca önerilen beş temel ilkeye dayanarak anlaşmanın unsurlarını ayrıntılı olarak Ermeni tarafının dikkatine sundu.

Görüşmede Azerbaycan, sınırda yaşanan gerilim dikkate alınarak, sınırların belirlenmesine ilişkin komisyonun bir sonraki toplantısının daha önce kararlaştırıldığı gibi bu yılın Kasım ayında değil, Ekim ayında yapılmasını teklif etti.

Bakan Ceyhun Bayramov, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya liderlerinin imzaladığı üçlü bildiriler ve liderler arasında varılan anlaşmalara göre, Ermeni silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan topraklarından tamamen çıkarılması, başbakan yardımcıları başkanlığında yapılan üçlü komisyon çerçevesinde varılan ön anlaşmalara dayanarak ulaşım ve iletişim hatlarının kısa sürede açılması ve sınırların belirlenmesi konusunda ilerleme sağlanmasının gerekliliğinin altını çizdi.

İnsani meselelere de değinen Bakan Bayramov, yaklaşık 4 bin kayıp Azerbaycanlının akıbetinin açıklığa kavuşturulmasının önemini, Ermeni tarafının Azerbaycan topraklarında çok sayıda trajik kayıplara yol açan mayınlar döşemeye devam etmesinin kabul edilemez olduğunu ve bunun, Ermenistan’ın üçlü bildiri kapsamındaki yükümlülüklerinin ağır ihlali ve savaş suçu olduğunu kaydetti.

Ceyhun Bayramov, Azerbaycan’ın bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına bağlı olduğunu ve barış anlaşması imzalamaya hazır olduğunu bir kez daha dile getirdi. Bu yönde müzakerelerin devam etmesi kararlaştırıldı.

www.yenicag.info

151