Bakan Fidan: “Güçlü Türkiye güçlü Azerbaycan’dır, güçlü Azerbaycan güçlü Türkiye’dir”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Fidan, “Güçlü Türkiye güçlü Azerbaycan’dır, güçlü Azerbaycan güçlü Türkiye’dir” dedi.

Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerine de değinen Fidan şöyle konuştu:

“Bölgesel istikrara giden yol kapsamlı bir barış anlaşmasından geçiyor. Bunun için Zengezur bağlantısının açılması büyük öneme sahip. Laçin yolu Azerbaycan toprağıdır. Azerbaycan hangi tedbiri gerekli görüyorsa onu alır ve almak da en büyük egemenlik haklarından biridir.”

‘Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki anlaşmalar sağlanırsa ilişkilerimiz normalleşir’

Fidan açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü:

“Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin dondurulmasının sebebi Ermenistan’ın Azerbaycan’ın topraklarını işgal etmesiydi. İşgal filen sona ermiş olsa da Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınır anlaşması yoğun şekilde sürmekte. Biz yakından takip ediyoruz. Türkiye olarak bizim pozisyonumuz Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki anlaşmalar sağlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilişkileri normalleştirme anlamında iradesi bulunmakta. Türkiye’nin de ilişkilerini normalleştirerek ekonomik ve istikrar kalkınma sürecini bir an önce başlatmayı istiyoruz.”

“Türkiye-Azerbaycan enerji iş birliği Avrupa’nın enerji güvenliğine de katkıda bulunuyor”

İki ülke arasındaki enerji iş birliğine de değinen Fidan, “Türkiye-Azerbaycan enerji iş birliği Avrupa’nın enerji güvenliğine de katkıda bulunuyor. TANAP, Avrupa’nın önemli bir gaz tedariki konumunda. Gelecek kış Avrupa’da bir kriz olabilir. Tedarik miktarında değil fiyat anlamında da sıkıntılar var. İlave kapasite yapılması ve TANAP’ın kapasitesinin artırılması konusunda çalışmaktayız” dedi.

www.yenicag.info

408