Bakan Selçuk’tan asgari ücret açıklaması

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısı saat 14:00 itibarıyla başladı.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç, resmi olarak başladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğindeki ilk toplantı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler doğrultusunda çevrim içi yapılıyor.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlık ettiği toplantıda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

BAKAN ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK: İŞÇİ VE İŞVERENLERİN MUTABAKATI OLACAK

Çalışma Bakanı Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda konuştu.

Bakan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“İşveren ve çalışanlarımızın en alt sınır olan asgari ücretin üzerinde anlaşmaları mümkün. Biz mutabakat ile asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz. Çalışmalar işçilerimizin, işverenlerimizin ve hükümetimizin 5’er üye ile temsil edildiği komisyon tarafından yapılmakta. Bu ilk toplantıdan sonra bütün sosyal taraflar da kendi tekliflerini, taleplerini açık ve net bir şekilde ifade edecekler. 1 Aralık itibarıyla kısa çalışma ödeneğine yeniden başvurular almaya başladık. Bu kez daha da hızlandırmak için e-Devlet’ten başvuruları alıyoruz. Normalleşme desteğinin uygulanma süresini de uzattık. Buradaki asgari ücretin tespiti konusunda tüm taraflar görüşlerini ay boyunca açık ve net bir şekilde ifade edecek. Önümüzdeki iki toplantı Türk-İş ve TİSK’in ev sahipliğinde olacak, son toplantımızı da Bakanlığımız ev sahipliğinde yapacağız. Asgari ücretin işçi ve işverenlerin beklentilerine uygun, çalışma hayatına olumlu katkı sağlayacak seviyede belirleneceğine inanıyorum”

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

www.yenicag.info

338