“Bakü, Euro 2020’de futbol festivali yaşatacak”

Azerbaycan Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri Elhan Memmedov, EURO 2020 Avrupa Şampiyonası öncesinde İngiliz Sky Sports kanalına konuştu. Taraftarları Bakü’yü keşfetmeye çağıran Memmedov, futbol festivali atmosferi yaratacaklarını söyledi.

EURO 2020 Avrupa Şampiyonası A Grubu’nun 3 maçı ve çeyrek final mücadelesi Bakü Olimpiyat Stadı’nda yapılacak. A Milli Futbol Takımı, 16 Haziran’da Galler, 20 Haziran’da İsviçre ile Bakü Olimpiyat Stadı’nda mücadele edecek. Azerbaycan Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri Elhan Memmedov, organizasyon hakkında İngiliz Sky Sports kanalına röportaj verdi. Memmedov, Bakü’de futbol festivali havası yaratmaya çalıştıklarını vurgulayarak şöyle söyledi:

“Pandemi sürecini dikkate alınca Avrupa Şampiyonası’ndan en fazlasını almaya çalışıyoruz ve Bakü’de futbol festivali havası yaratmaya gayret ediyoruz. Meslektaşlarımın ve diğer şehirlerin de ellerinden gelenin en iyisini yapacağına inanıyorum. Çünkü Avrupa Şampiyonası’nın 11 kentte düzenlenmesi çok nadir bir fırsat.”

“BAKÜ’YE 12 BİN TÜRK TARAFTAR BEKLİYORUZ”

Memmedov, Türkiye-Galler maçı için yaklaşık 12.000 Türk taraftar ile 2.000 Gallerli taraftar beklediklerini söyledi. Stadyuma yüzde 50 kapasiteyle izleyici alınacağını hatırlatıp “Güzel bir futbol atmosferi oluşacağına inanıyorum” dedi. Memmedov, futbolseverleri Bakü’yü keşfetmeye davet ederek “Bu onlar için aynı zamanda güzel bir tatil imkanı olacak. Pub, bar ve restoranlara gidebilirler. Güzel havada Hazar Denizi’nde yüzebilirler” diye konuştu.

“İMARET STADYUMU YENİDEN İNŞA EDİLECEK”

İlhan Memmedov, Azerbaycan’ın 2. Karabağ Savaşı’nda kazandığı zafere değindi;

“Nihayet adalet yerini buldu. İşgal altındaki topraklarımız sonunda kurtarıldı ve bölgeye barış geldi” dedi.

İşgalden kurtarılan kentler arasındaki Ağdam’ı kısa süre önce ziyaret ettiğini söyleyen Memmedov, “Karabağ futbol takımının 80’li ve 90’lı yıllarda kullandığı İmaret Stadyumu’nu gördüm. Maalesef 30 yıl boyunca stadyum harabeye dönmüş. Azerbaycan hükümeti kısa süre önce stadyumun yeniden inşa edeceğini açıkladı. İmaret Stadyumu’na geri dönüp orada ulusal ve uluslararası müsabakalarda oynamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Barış ve adaletin yeniden sağlandığı için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

111