Bakü`de Kazakistan güzel sanatlar sergisi düzenlendi

 4 Aralık’ta Azerbaycan’da Kazakistan Kültür Günleri kapsamında Haydar Aliyev Merkezi’nde Kazakistan güzel sanatlar sergisinin açılışı gerçekleşti.

Açılış töreni, Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Aida Balayeva, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Garfarova, Kazakistan`ın Azerbaycan Büyükelçisi Alim Bayel, Milletvekilleri ve sanatçıların katılımı ile yapıldı.

Açılış töreninde konuşan Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Aida Balayeva, serginin ortak kökleri ve büyük geçmişiyle haklı olarak gurur duyan iki halkın kültürel canlanışının manevi bir görselleştirmesini temsil ettiğini söyledi:

“Sanatçıların gözünden sunulan manevi zenginlik kelimelerle ifade edilemez, bunların yürekle görülmesi gerekiyor. Sanat insanları bir araya getirir, ülkeleri birleştirir ve ittifaklar yaratır. Sergi genç Kazak sanatçıların eserlerinden oluşuyor. Resim, grafik, nakış, dekoratif ve uygulamalı sanatlar gibi geleneksel sanat biçimlerinin yanı sıra yerli yazarların enstalasyonları ve sanat eserleri de sunulmaktadır. Her çalışma özgün ve ilgi çekicidir. Bu serginin iki kardeş halkın manevi yakınlaşması misyonunu yerine getireceğinden eminim.”

Daha sonra Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova`ya Asel Sabircankızı`nın eseri olan üzerinde Karabağ hanı Mehtikulu Han`ın kızı, büyük şair Hurşutbanu Natavan`ın resmi olan halı hediye edildi.

Sergide, farklı tür ve üsluplarda çalışan Kazak sanatçıların – Nurlan Sataev, Musırep Sırım, Asel Sabircankızı , Aliya Kabıkocayeva, Zarina Çutitayeva, Sultan Aidosulı, Eldos Azamatulı, Aliya Orekızı, Beybit Asemkul – eşsiz eserleri sergileniyor. Toplam sayısı kırkı aşan eserlerin her biri, Kazak sanat ve kültürüne yeni bir bakış niteliğindedir.

www.yenicag.info

415