"Bu ayıbın ortadan kalkması hukukun gereğidir" - Bakan Gül`den Ayasofya açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, koronavirüs tedbirleri kapsamında durdurulan duruşmalar ve yargısal sürelerin yarın yeniden başlayacağını açıkladı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’nda soruları yanıtladı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kovid-19 nedeniyle durdurulan yargısal sürelerin ve duruşmaların yarından itibaren başlayacağını bildirdi.

Bakan Gül’ün açıklamaları:

“Avukatlık mesleği ve savunmanın güçlenmesi için diyalogları, iş birliğini artıracağız. Savunma ne kadar güçlü olursa yargının itibarı o kadar artar. Tüm çalışmalarda savunmayı güçlendiren bir yapı bizim arzumuzdur.

Bu düzenleme af değil, infaz süresine ilişkin düzenlemedir. Otomatik iyi hallilik kalkacak, buna bir heyet karar verecek. İç tüzüğe de Anayasa’ya da uygun bir düzenleme. CHP’nin Anayasa Mahkemesine başvurusunun yersiz olduğunu ve hukuki temele dayanmadığını düşünüyorum.

AYASOFYA TARTIŞMASI

Turnikeyle girilen tek camidir, bu ayıbın ortadan kalkması hukukun gereğidir.

Ayasofya’nın zincirlerinin kırılarak ibadete açılması hepimizin ortak dileğidir, Fatih Sultan Mehmet’in vasiyetinin yerine getirilmesidir.

Ayasofya ile ilgili konu, Türkiye Cumhuriyeti’nin tasarrufunda olan bir egemenlik meselesidir.

SEÇİM KANUNU

Zaruri yapılması gereken değişikliklerin masaya getirilmesini ve tüm partilerle müzakere edilmesini hedefliyoruz.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

Bir cana, bir kadına daha el uzanmaması için ne yapmamız gerekiyorsa hükümet olarak, yargısal yönüyle de yapmaya devam ediyoruz.”

www.yenicag.info

391