Bu gün 20 Ocak faciasının 27. yıldönümü...

Bugün Azerbaycan’da 20 Ocak faciasının yirmi yedinci yılıdır.

Azerbaycan’ın özgürlüğü ve toprak bütünlüğü için mücadele tarihine kahramanlık sayfası gibi yazılan 20 Ocak 1990 ülkemize karşı toprak iddiaları ileri süren Ermenistan’ın saldırganlığına ve SSCB yönetiminin onlara yardımına öfkelenen, Bakü sokaklarına ve meydanlarına çıkarak buna itirazını çok sert şekilde bildiren halkı Sovyet ordusu katliam ederek Azerbaycan’da büyük bir faciaya neden oldu.

Bu trajedi günlerinde ülkesinin, halkının özgürlüğünü, şeref ve haysiyetini her şeyin üzerinde tutan mert Vatan evlatları canlarından geçerek şehitlik zirvesine yüceldiler. Büyük kayıplarla, masum insanların öldürülmesi ile sonuçlanan 20 Ocak faciası Mihail Gorbaçov başta olmak üzere, katil imparatorluk yönetiminin Azerbaycan’a karşı hain politikasına dayanamayan, kendi özgürlüğüne, bağımsızlığına can atan halkımızın mücadelesini, cesurluğunu bir daha gösterdi.

1990 yılın 19 Ocaktan 20 Ocağa geçen gecesi, önceden olağanüstü hal ilan edilmeden, Sovyet ordusu Azerbaycan’a karşı askeri operasyona başladı. Facia sırasında 137 kişi öldürüldü, 744 kişi ağır yaralandı, 841 kişi ise yasadışı olarak tutuklandı. Sovyet ordusunun operasyonları sonucu 200 konut, ev, özel ve devlet malı hasar gördü. Tüm bunlardan sonra uzun yıllardan beri dilediğimiz özgürlüğe kavuştuk ve ülkemiz bağımsızlık kazandı. Bu kanlı olaylardan yıllar geçse de, halkımız o kanlı geceyi hep hatırlar, bu faciaya neden olanlara nefret eder.

Halkımızın hafızasında sonsuza kadar yaşayacak 20 Ocak faciası ülkemizde her yıl Ulusal Hüzün Günü olarak anılıyor.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

581