Bu gün Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetler Günü

Azerbaycan Milli Ordusu – Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı, özgürlüyü ve toprak bütünlüğünün silahlı savunmasını sağlamak amacıyla tahsis edilmiş askeri organizasyondur. Güney Kafkasya’da hazırlanmış Azerbaycan Milli Ordusu en güçlü ordulardan birisi sayılıyor.

Modern Silahlı Kuvvetler, Karabağ savaşı sırasında kentlerdeki yerel milis birliklerinin birleşmesi temelinde oluşturulmuştur. Milli Ordu – kara kuvvetleri, hava ve hava savunma kuvvetleri, deniz kuvvetlerinden oluşuyor. 26 Haziran 1918 yılında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti hükümetinin kararı ile ilk düzenli askeri bölüm kuruldu. Bu Doğu’nun ilk demokratik cumhuriyetinin resmen ordu yaratmak kararı idi. Azerbaycan bağımsızlığını yeniden kazanması ardından, 9 Ekim 1991 yılında Ordu`nun kurulması ile ilgili Azerbaycan Parlamentosu kanun kabul etti.

20. yüzyılda bağımsızlığın yeniden kazanılmasının ardından, 26 Haziran tarihi 22 Mayıs 1998 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Haydar Aliyev tarafından çıkarılan 707. sayılı Kararname ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü olarak ilan edilmiştir. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri ülkenin bağımsızlığı ve demokratik bir hükümet kurmaya karar veren Azerbaycan halkının garantisi olmuştur. 1998 yılından bu yana 26 Haziran günü Azerbaycan halkı tarafından Silahlı Kuvvetler Günü olarak kutlanmaktadır.

www.yenicag.info

342