Bugün Nevruz Bayramı: Peki Türkiye Türkleri neden kutlamıyor?

Malum bu gün Nevruz bayramı yani bahar geliyor. Dünyada yaşanan olaylardan dolayı kalbimizin bir tarafı kırık olsa da bir taraftan baharın heyecanı kalbimizi sarmaya tam gaz devam ediyor.

Doğanın uyanışı olarak nitelendirilen bu bayram başta Azerbaycan olmak üzere, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tataristan, Uygur Bölgesi, Anadolu ve Balkanlarda kutlanıyor.

Peki kökeni buzul çağının hemen sonrasına 15.000 yıl öncesine dayanan bu bayram Türk halklarının neredeyse hepsinde kutlanmasına rağmen Türkiye’de neden kutlanmıyor?

6 yaşımdan beri türklerle iletişimdeyim, bir dönem İstanbul’da da yaşadım. Ve tanıdığım bütün türklerden duyduğum tek bir cümle vardı “Ya bayram çok güzel de, amma bizde onu kürtler kutluyor”. Sırf kürtler kutluyor diye koca bir ulus bir bayramı kutlamaktan çekinir olmuştu.

Din, dil, ayrımları bitmiş de, bayram ayrılıklarına kadar dayanmıştı
bu ayrımcılık…Sonrasıysa savaşlar, füzeler, canlı bombalar… Ve daha neler neler. Nereye kadar devam edicek bu kan? Bilmiyorum…

Amma bildiğim tek bir şey var. O da her bayram bir dilek tutduğum, bahardan bir şeyler istediğim. Bu bayramsa bu ayrımcılıkların, savaşların bitmesini isteyeceğim. Evet zor bir dilek biliyorum, amma hepimiz birden bunu dilersek olur sanki, bir mucize gerçekleştire biliriz sanki… Hadi bu gün bu dileği diliyelim ve tüm kalbimizle her şeyin güzel olacağına inanalım.

Dilara Zamanova 

www.yenicag.info

507