CIA: Karabağ Sorunun Ortaya Çıkmasında Gorbaçov’un Danışmanının Büyük Etkisi Var

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı milyon civarında gizli belgeyi internete yükledi. Onların arasında Azerbaycan, özellikle Karabağ sorunu konusunda erişime açık belgeler de vardır.

Day.Az sitesine dayanan Yenicag.Ru bu mektuplardan birinin Ermeni – Azerbaycan sorunu tarihi hakkında olduğunu yazıyor. Mektup 1988 yılının temmuz ayında CIA Başkanı Webster tarafından ABD başkan yardımcısına gönderilmiş ve nerdeyse yirmi yıl gizli şifresiyle korunmuştur.

Webster Ermeni ve Azerbaycan halkları arasındaki sorunda Rusya İmparatorluğunun rolünü vurgulayarak, Rusların Kafkasya’ya geldikten sonra Türkler ve Ermeniler arasındaki çatışmayı kendi çıkarları doğrultusunda kullandığını yazıyor.

CIA Başkanı Ermeniler ve Türkler arasındaki nefretin nedeninin Osmanlı İmparatorluğundaki 1915 olayları olduğunu düşünüyor. Bu bağlamda o 20.yüzyılın başlarında Ermeni ve Azerbaycan Türklerinin bağımsızlık kazandıklarına, daha sonraysa SSCB’ye alındıklarına da değiniyor.

Webster Ermenistan’ın Yukarı Karabağ’ın Azerbaycan’ın içinde kalmasından memnun olmadığını, bu nedenle de bu topraklara iddia ettiklerini yazıyor.

CIA Başkanı Ermeni aydınlarının, özellikle de Gorbaçov’un danışmanı Ağanbekyan’ın Karabağ sorunun alevlenmesindeki katkısını belirtiyor.

Belgenin 2012 yılı ağustos ayına kadar gizli tutulduğunun altını bir daha çiziyoruz.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

489