Cumhurbaşkanı Aliyev, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile telefonda görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Blinken, görüşmede, ABD’nin Ermenistan ile Azerbaycan arasında barış anlaşmasına ilişkin müzakerelere desteğini ifade ederek, müzakere sürecinde uzlaşmaya dayalı bir yaklaşımın önemini vurguladı.

Laçın sınır gümrük kontrol noktasından geçişin önemine dikkati çeken ABD Dışişleri Bakanı, sürdürülebilir barışın sağlanması için müzakerelerde olumlu dinamiklerin sürdürülmesinin önemini ifade etti.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesini amaçlayan barış gündemine olan bağlılığını ve iki ülke arasında barış anlaşmasının imzalanmasının girişimcisi olduğunu vurguladı.

Ayrıca Blinken ve ABD hükümetinin iki ülke arasında barış gündeminin ilerletmeye yönelik sürekli desteğini takdir ettiklerini belirterek, Ermenistan ile bir sonraki üst düzey görüşmenin yakın zamanda gerçekleştirileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Laçın sınır gümrük kontrol noktasından insani kargo, bireysel geçişler ve tıbbi tahliyenin normal bir şekilde düzenlenmesine rağmen, Ermenistan tarafından 15 Haziran’da yapılan silahlı provokasyon ve Uluslararası İnsani Yardım Komitesi gözetiminde gerçekleştirilen insani sevkiyatlarda kaçak malların sınırdan geçirilmek istendiğinin tespit edildiğine dikkati çekerek bu yönde soruşturmaların yürütüldüğünü vurguladı.

www.yenicag.info

257