Cumhurbaşkanı Aliyev, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

Cumhurbaşkanı Aliyev`le BM Genel Sekreteri Guterres arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi`nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`le Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildiği bildirildi.

Telefon görüşmesinde, yeni tip koronavirüs`le (Kovid-19) ilgili durum görüşüldü.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan`ın Kovid-19`la mücadele kapsamında Dünya Sağlık Örgütü`ne 10 milyon dolar bağış yaptığını, 30`dan fazla ülkeye insani yardım gönderdiğini belirtti.

Aliyev, 4 Mayıs’ta düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi toplantısında BM Genel Kurulunun devlet ve hükümet başkanları düzeyinde özel bir oturum yapılması yönündeki önerisine kısa zaman içerisinde cevap verdiği için Guterres`e teşekkür etti ve önerinin 130’dan fazla ülke tarafından kabul edildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan`ın özel oturumun yapılması ile ilgili teknik ve lojistik sorunların çözümüne katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Genel Sekreter Guterres, Aliyev`in Kovid-`9`la ilgili özel oturum teklifini desteklediğini ve gerçekleştirilecek oturumun koronavirüsle mücadelede önemli adım olacağını ifade etti.

Agil Bekir

www.yenicag.info

682