Cumhurbaşkanı Aliyev Fuat Oktay’ı kabul etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı kabul etti.

Görüşmede, Şuşa Beyannamesi’nin önemi vurgulandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’a yaptığı son ziyaret ve bu ziyaret çerçevesinde Zengilan ve Cebrayıl illerinde önemli tesislerin açılışına katılmasından duyulan memnuniyet dile getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iki gün önce yaptığı telefon görüşmesini hatırlatan Aliyev, Türkiye’de elektrikli otomobil üretiminin başlamasını kardeş ülke sanayisinin yeni bir başarısı olarak değerlendirdi.

Görüşmede ayrıca ulaşım ilişkilerinin geliştirilmesi açısından Zengezur koridorunun önemine değinildi. Azerbaycan’ın Türkiye ekonomisine 20 milyar doları aşan yatırımının önemine dikkat çekildi, ticaret hacminin arttığı ve enerji alanında başarılı işbirliğinin hayata geçirildiği bildirildi. Gaz ihracatı konusuna da değinilerek, Güney Gaz Koridoru’nun ve bu koridorun ihracat imkânlarının genişletilmesinin önemi vurgulandı.

Görüşmede aynı zamanda ulaştırma ve ticaret alanlarında işbirliği perspektifleri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın Şuşa’ya yapmayı planladığı ziyareti memnuniyetle karşıladığını söyledi.

www.yenicag.info

298